Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Děti žijí uměním. Předvedou to i na jihu Čech

pondělí, 29. května 2017, 07:20

Také Jihočeši se zapojí do prvního ročníku celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Ten se uskuteční v úterý 30. května ve 280 městech a obcích v různých koutech České republiky.

Vstup na tisícovku akcí je zdarma a nabídne lidem mimořádnou příležitost zažít umění s dětmi v ulicích často na atraktivních místech, jako jsou zámky, kostely, parky i náměstí, nádraží či zoologická zahrada. Brno, Zlín a Bystřici nad Pernštejnem navštíví patronka projektu a zakladatelka nadačního fondu Magdalena Kožená. Garanti projektu se rozjedou všemi směry, režisérka Alice Nellis navštíví náměstí v Českých Budějovicích.

Žánrově pestrý program pro širokou veřejnost připravilo 355 základních uměleckých škol.  Pod heslem „děti žijí uměním“ projekt podporuje mnoho dalších umělců, kteří s láskou vzpomínají na své studijní začátky.

 „Věřím, že si letošní happening ZUŠ Open užijí nejen účinkující, ale i diváci, a tak se podaří přiblížit ZUŠky co nejširší veřejnosti. Doufám, že se nám podaří odstartovat novou kulturní tradici. Ráda bych poděkovala všem pedagogům, kteří bohatý program společně s dětmi připravují, a také popřála dětem, ať se jim daří plnit jejich umělecké sny,“ dodává k projektu jeho patronka a zakladatelka nadačního fondu Magdalena Kožená. 

ZUŠky jsou jakýmsi světovým unikátem

„Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,"  říká světoznámá mezzosopranistka a patronka ZUŠ Open Magdalena Kožená.

V České republice funguje 489 základních uměleckých škol ve kterých studuje 247 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. 

Program prvního ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open je díky obrovskému zájmu o akci ze strany škol mimořádný. Ve vybraných městech vznikly velké společné akce, a to i například na náměstí v Českých Budějovicích, Uměním malých umělců často ožije celé město – třeba Český Krumlov, Jindřichův Hradec a další.

České Budějovice

Společný Open Air happening všech ZUŠ z Českých Budějovic v úterý 30. května bude přehlídkou nejlepších souborů a sólistů na velkém zvučeném pódiu. Začne v 10:00 hodin vystoupením žáků  v  programu určeném především pro základní a střední školy z Českých Budějovic. Od 13:00 do 16:00 hodin je na programu přehlídka orchestrů, sborů, souborů a sólistů z těchto pěti škol na velkém pódiu na náměstí Přemysla Otakara II. Od 17:00 do 21:00 hodin se uskuteční hlavní koncert pro širokou veřejnost na velké stage. V doprovodném programu v odpoledních hodinách budou na Piaristickém náměstí  vystupovat žáci literárně-dramatického oboru společně s žáky výtvarného oboru ZUŠ Piaristické náměstí.

Ovšem do celorepublikové akce se v úterý připojí i další ZUŠky v dalších městech a obcích Jihočeského kraje. Tady najdete, co v rámci ZUŠ Open chystají.

Napsal Yvetta Chmelová | Foto Martina Crlová

Štítky škola, umění, děti, open

O čem píše Drbna.cz

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

neděle, 15. září 2019, 20:21Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky...

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropyRopný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

neděle, 15. září 2019, 13:09Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh...

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehodV Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

neděle, 15. září 2019, 07:51Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o