Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Na Černou věž zase přiletí stokilová moucha

pondělí, 29. května 2017, 16:48

Stokilová socha mouchy se v půli června vrátí po šesti letech na Černou věž v Českých Budějovicích. Třímetrové dílo z laminátu vytvořil Michal Trpák. Stejně jako v roce 2011 bude moucha součástí výstavy soch Umění ve městě, která začne 15. června a potrvá do konce září.

Michal Trpák vytvořil tři mouchy. Jedna skončila na střeše zubařské ordinace naproti českobudějovickému Malému jezu, druhá je na hotelu v Praze. Třetí, která vévodila Černé věži, se postupně objevila ještě v zámeckých zahradách v Kroměříži, na holešovickém pivovaru i na úřadu v Trutnově.

„Letos se na Černou věž vrátí. Je desátý ročník výstavy a symbolicky se vrací i proto, že v myslích lidí pořád žije, vyslyšel jsem volání po jejím návratu. Jen bude nová, protože původní utrpěla na výstavách dost škod, byla polámaná, musela by se hodně restaurovat, tak udělám nový odlitek," říká Trpák.

K instalaci sochy musí mít statický posudek, kotvit na věž ji budou kromě něj ještě dva horolezci. V roce 2011 ho inspirovaly jednak verše Adolfa Heyduka Co je štěstí? Muška jenom zlatá, jednak ho fascinuje hmyz. „Když se člověk dívá na makrofotkách, jak je to sofistikovaný biologický stroj... Víc jsem se začal zajímat o hmyzí a mikrobiologickou říši. Fascinuje mě prolínání a přibližování světů," vysvětluje Trpák, který mouchy plácačkou nezabíjí a šetří i pavouky. Přestože je moc rád nemá, chytá je do skleničky a odnáší ven. Téma promítl i do díla Mazlíci, což jsou zvětšené bakterie salmonelózy.

To, že moucha sedne na Černou věž, věděl hned, jakmile se začala rodit. „Protože lepší sokl pod sochu v Českých Budějovicích nejde. Je to slušná drzost vybrat si jako sokl věž," podotýká tvůrce s úsměvem.

Jinou mouchu, černou a zeleně blýskavou masařku, vystavil dříve v kostele svatého Vavřince v Klatovech a rovněž při pražském Febiofestu. Dal jí název Bohatství? „Je černá na velkém zlatém lejně. Byla to polemika o hodnotě věcí,"  upřesňuje Michal Trpák.

Dodnes ho překvapuje, jak se budějovická moucha zaryla do paměti lidí. „Pořád o ní mluví, říkají mi: Jo, tys měl mouchu na věži! Další zajímavá věc je, že spousta lidí si jí tehdy nevšimlo, nezvedli hlavu: dívají se jenom v nějakém úhlu a neregistrují věci, které jsou nad," řekl sochař. 

Foto Bezedný Frank | Zdroj ČTK

Štítky moucha, věž, sochař, laminát, dílo

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodcůNa třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

středa, 21. srpna 2019, 15:13Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se...

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘sVěrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

středa, 21. srpna 2019, 12:39Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek...

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kulturyMédia spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

středa, 21. srpna 2019, 11:02Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o