Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Marek Ferenčík: Zahradnickou profesi za herecké řemeslo rozhodně nevyměním

středa, 31. května 2017, 14:25

O nové filmové trilogii režiséra Jana Hřebejka Zahradnictví určitě slyšel každý. Ne každý z vás ale možná ví, že na natáčení všech tří filmů se podílelo také českobudějovické Zahradnické centrum Ferenčík.

Jak již název trilogie napovídá, významnou roli ve filmu hraje dobové zahradnictví. A jaké by to bylo zahradnictví bez květin? Zahradnické centrum Ferenčík spolu se Zahradnictvím Líbeznice a se Zahradnictvím Dvořák a syn Teplice přijalo velkou výzvu a pustilo se do kompletního zajištění rostlinného materiálu pro natáčení.

Nejtvrdším oříškem byl termín filmování, filmaři potřebovali na konci letních prázdnin naplnit skleníky zahradnictví květinami, které se běžně pěstují a prodávají v jarních měsících. Ve filmu nakonec hrálo kolem devíti tisíc jarních květin, několik vánočních stromečků, či vzrostlé exempláře pokojových rostlin v tropickém skleníku. Bylo třeba dát do pořádku zpustlý pozemek kolem skleníků, napěstovat a naaranžovat květiny, osázet květinového motýla (symbol filmového zahradnictví), během natáčecího dne měnit rozmístění a osázení rostlin dle potřeb režiséra, no a po celou dobu se o květiny pořádně starat a zalévat je.

Tak, jak se historie promítá ve filmu, bylo potřeba dějinné zvraty přenést i do vzhledu rostlin. Motýla nahradila rudá hvězda se srpem a kladivem a vyráběl se i obraz Stalina seskládaný ze samých živých karafiátů.

Byla to pro zahradnictví velká zkušenost, vlastně i docela zábava. Vidět při práci sehraný tým, stovky lidí, kteří spolupracují na stejné věci.  Zahradníci mohli trochu prosadit svůj zahradnický pohled na věc a realizovat se.

Kromě květinové stopy Ferenčíci ve filmu zanechali i stopu hereckou. Marek Ferenčík ve filmu Rodinný přítel a Dezertér, tedy v prvním a druhém dílu trilogie, hraje zahradníka. Dobový kostým a účes mu slušely a chválí si spolupráci s režisérem Hřebejkem a hereckými hvězdami. Říká ale, že zahradnickou profesi by nevyměnil za herecké řemeslo, takže ho budete stále potkávat v Zahradnickém centru Ferenčík mezi květinami.

Tisková zpráva

Štítky zahradnictví, film, režisér, herec

Na natáčení trilogoie Zahradnictví se podílelo také českobudějovické Zahradnické centrum Ferenčík.Na natáčení trilogoie Zahradnictví se podílelo také českobudějovické Zahradnické centrum Ferenčík.Na natáčení trilogoie Zahradnictví se podílelo také českobudějovické Zahradnické centrum Ferenčík.Na natáčení trilogoie Zahradnictví se podílelo také českobudějovické Zahradnické centrum Ferenčík.Na natáčení trilogoie Zahradnictví se podílelo také českobudějovické Zahradnické centrum Ferenčík.

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

sobota, 19. října 2019, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

sobota, 19. října 2019, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

sobota, 19. října 2019, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o