Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Točí se film o písničkáři Žalmanovi, objeví se v něm Neckář i Eben

úterý, 13. června 2017, 11:07

Film Žalman v sedmi obrazech se začal včera, v pondělí 12. června, natáčet v jižních Čechách. Snímek přijde do kin v dubnu 2018, v tomto roce oslaví písničkář Pavel Žalman Lohonka padesát let na pódiích. Ve filmu se objeví vedle folkařů i známé tváře jako Václav Neckář, Daniel Landa, Veronika Žilková a mnoho dalších.

Točit se začalo v Záboří na Českobudějovicku, kde v roce 2014 padla i první klapka komedie Babovřesky 3 režiséra Zdeňka Trošky. Sedm kapitol podbarví Žalmanovy hity jako Jdem zpátky do lesů nebo Všech vandráků múza. Zazní ukázky z 25 písniček, některé v aranžích pro symfonický orchestr. Natáčet se bude v Praze, jižních Čechách a na Plzeňsku, tam jednak v amfiteátru Lochotín, kde býval festival Porta, jednak na řece Mži na Žalmanově chatě.

„Jeho šťastné číslo je sedm, proto sedm pohledů na Žalmana. Jak to má se ženskými, pak jméno. Předpokládá se, že je smutný, zadumaný člověk, což není pravda. Spojení s jižními Čechami, které je v písničkách hodně slyšet, cestující muž, že pořád jezdí po koncertech, kořeny. A nedávno získal titul skotského lorda, má tam pozemek a právo nosit kilt," řekl scenárista Jan Hlaváč, který se Žalmanem připravil dvacet rozhovorů a dvě knihy, byli spolu „milionkrát v hospodě".

První klapka padla na návsi v Záboří, točil se příchod na pouť. Záběr zachycuje Lohonku, když byl jako dvanáctiletý s dědou na dobrovodské pouti, tam se mu tehdy líbili vysloužilí cirkusáci, kteří dávali klukům kolem krku velké hady. Žalman, jenž loni oslavil 70. narozeniny koncertem v pražské Lucerně, ztvárňuje svého dědečka, jeho vnuk malého Žalmana. „První a poslední kapitola budou hrané a mluvené, aspoň si trošku vyzkouším herecké řemeslo. Pak se těším na koncert, který se natočí na zřícenině hradu Pořešín, do Telče, k nám na chatu. Zkoušel jsem si teď vystřelit růži a říkal jsem jim: Dejte mi tu pušku, která nezahejbá," prozradil před natáčením Žalman, který loni odehrál přes sto koncertů.

Jeho vnuk, jedenáctiletý Arnošt Šafář, řekl, že dědu poslouchá už hodně dlouho a na folkové muzice ho baví, jak vyjadřuje smutek i radost zároveň. Žalman chce hrát, dokud to půjde a bude zdravý. „Zatím mě to ještě pořád baví. Pár blbých let taky bylo, ale většinou to vycházelo dobře a nenechal jsem se odradit. Někdy člověk zakopne, ale jde o to se zvednout a jít dál, být trpělivý," podotkl Žalman, který žije v Praze a v Českých Budějovicích.

Snímek Žalman v sedmi obrazech režíruje Zdeněk Gawlik, který natáčel 13. komnatu Pavlíny Jíšové, při níž se s Lohonkou seznámil. Jeho písně má rád od patnácti let. „Jsme krajané, já z Jindřichova Hradce, on z Budějovic. V jeho muzice cítím jižní Čechy, oslovuje mě. A líbí se mi, že vypadá mladší," uvedl.

Žalman začínal v roce 1969 s kapelou Minnesengři, od roku 1982 má skupinu Žalman & spol. Příští rok vyjde k padesáti letům na scéně dvojalbum - jedno CD přinese staré písně nazpívané nově původní sestavou, druhé CD písničky v jazzových úpravách. Ve filmu se objeví i všechny zpěvačky skupiny. Éru Minnesengrů zachycují i dva televizní snímky. Kapela Žalman & spol vydala již dvacet alb.

Foto Facebook Žalman & Spol | Zdroj ČTK

Štítky žalman, natáčení, dokument,

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o