Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Hudba, setkání a lidská solidarita - to je Vltavotýnská struna

sobota, 17. června 2017, 17:49

Druhou červnovou sobotu se ve 13:05 hodin ozval z Vltavotýnského otáčka zvuk zvonů, který tradičně svolal Vltavotýnské a zahájil v pořadí čtvrtý ročník benefičního setkání folkových kapel. Sedm kapel a zhruba 250 návštěvníků se sešlo kvůli hudbě, společnému posezení a pomoci a lidské solidaritě. Koncert je každoroční součástí veřejné sbírky, kterou Vltavotýnští věnují někomu potřebnému. Letošními příjemci budou dva chlapci Péťa a Martínek, ke kterým osud nebyl příliš laskavý.

„S myšlenkou spojit kulturou s lidskou solidaritou jsme přišli před čtyřmi lety, od té doby proběhly tři koncerty, jejichž výtěžek jsme věnovali třeba na opravu místního kostela, či na nákup speciálních pomůcek pro děti s postižením,“ uvedl Miroslav Kantor, předseda sdružení Vltavotýnská struna, které stojí za pořádání benefičních koncertů v Týně nad Vltavou. „I letos jsme koncert zopakovali a zároveň s ním ke Dni dětí odstartovali veřejnou sbírku, jejíž výtěžek v listopadu rozdělíme na speciální léčbu v lázních Klimkovice pro dva malé chlapce z Vltavotýnska.“

Péťa Horák se narodil na podzim roku 2012. Po v podstatě běžném porodu začal rodině nelehký boj, hledání diagnózy. Péťa nelezl, nemluvil, navíc se objevily závažné šedé zákaly obou očí. Martínka potkal podobný osud. Porod v roce 2011 nenaznačoval nic neobvyklého, bohužel další vývoj přinášel obtíže. Když se po intenzivní léčbě zablýsklo na lepší časy a Martínek se dokázal sám posadit, projevil se asi před rokem první epileptický záchvat a Martínek zapomněl vše, co se naučil. Opět nyní stojí na startu navíc s břemenem léčby epilepsie.

Oba chlapce ale spojuje velká podpora rodiny. Každý den dělají vše proto, aby jejich chlapci mohli v budoucnu žít lepším životem, než by se dnes mohlo zdát. Péťa Horák po pobytech v lázních Klimkovice, na které mu přispěl i výtěžek loňského koncertu, udělal opravdu velké pokroky a dle závěrů dětského lékaře má pokračování v započaté léčbě velké šance na další zlepšení. Ke stejným závěrům se dětský lékař kloní i v případě Martínka.

Takový boj rodin je ale hodně náročný, fyzicky, psychicky i finančně, proto by ráda pomohla Vltavotýnská struna, nezisková organizace z Týna nad Vltavou. Na část léčby, kterou nehradí pojišťovny, pořádá veřejnou sbírku. Účastí na koncertě přispěli návštěvníci částkou 20 384 Kč, další finance přibyly díky benefiční dražbě a daru starosty a místostarostky města. Přispívat je možné dále až do 1.11.2017 finančním darem na transparentní účet 115-4479530297/0100, nebo věnovat peníze do zapečetěných kasiček v Týně nad Vltavou. Sbírka podléhá kontrole dle zákona o veřejných sbírkách. Finance budou v listopadu rozděleny na půl a v plné výši věnovány rodinám chlapců na léčbu v Klimkovicích.

„Pokud můžete, pomozte s námi i třeba symbolickou částkou, každá kačka společně s dalšími má obrovský význam. Třeba se i díky naší podpoře jednou postaví Martin a Péťa na vlastní nohy a rozeběhnou se ke svým maminkám,“ doplnil Miroslav Kantor.

Tisková zpráva | Foto Ladislav Mlsek

Štítky hudba, folk, pomoc

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají býtVIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Dnes, 14:33Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc...

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodláČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Dnes, 14:05Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby...

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korunLimit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Dnes, 13:59Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o