Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Ten dům: příběh Pražského předměstí v Budějovicích

sobota, 1. července 2017, 17:00

Jaký příběh může mít jeden barák na českobudějovickém Pražském předměstí? To se rozhodla zjistit trojice historiků Daniel Kovář, Ivan Náprstek a Jan Štifter.

Výsledkem je kniha Ten dům, která mapuje historii Riegrovy 49 v Českých Budějovicích, s přesahem na dějiny celé ulice a čtvrti.

Objekt jsme koupili s rodinou před třemi lety a já začal pátrat po tom, kdo tady bydlel, co se tady všechno přihodilo. Zjistil jsem, že v našem domě žili dva malíři, švagři, Alois Terš a Ladislav Lazar Pomíjel. Před pár dny jsme jim tu odhalili pamětní desku,“ říká jeden z autorů. Do tohoto domu také loni umístil svou literární novelu Café Groll z prostředí budějovických nevěstinců.

Myšlenka sepsat příběh jednoho malého činžáku vznikla ve chvíli, kdy trojici přátel začal znepokojovat osud Pražského předměstí. „V té době podlehl demolici docela hezký dům v ulici B. Smetany, aby ustoupil novostavbě. Bourá se tam vlastně pořád. Tak jsme si řekli, že vytvoříme jakýsi společenský apel: na jedné knížce ukážeme, že tyhle domy mají nejen zajímavou architekturu, ale i pozoruhodné osudy. Že jich je škoda,“ podotýká Ivan Náprstek, který pracuje jako památkář na jihočeském krajském úřadě.

Napsal(a) Jan Štifter

Štítky kniha, historie, Riegrova ulice, Pražské předměstí

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokůmFiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Dnes, 16:26Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním...

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstrahaTeplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Dnes, 13:12Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi...

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o