Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Barča Sedláčková bude opět vystavovat svůj pusopis. Tentokrát v Třeboni

středa, 12. července 2017, 16:30

Patnáctiletá Bára Sedláčková z Českých Budějovic maluje ústy, protože její ruce i nohy ochromila před devíti lety nemoc a upoutala ji na invalidní vozík. Aby se mohla tvořivě projevit, vypilovala si postupně svůj vlastní výtvarný styl Pusopis a její obrázky začaly mít úspěch.

Úspěch byl tak velký, že od roku 2013 měla už sedm samostatných výstav po celé republice. Další výstavu bude mít od 13. července do 6. srpna v přízemí Domu Štěpánka Netolického v Třeboni.

Výstava začíná vernisáží ve čtvrtek od 15 hodin a lidé uvidí i obrázky namalované nedávno v nemocnici v Praze, kde teď Barča hodně kreslí například baletky. K novým obrázkům patří také vzpomínky na její podzimní výlet do Paříže. Baví ji ale i další témata, třeba portréty lidí od řeky Omo v jižní Etiopii, kde žije čtyřicet kmenů a domorodci mají pestře ozdobená těla, což je skvělé téma pro její akvarely. Využívá i další techniky, např. olejové barvy či tuš.

Do tří let byla dívka zcela zdravá, pak onemocněla neštovicemi a mononukleózou. Únava a bolesti se stupňovaly a pořád nebylo jasné, co holčičce je. Společně s rodiči objížděli lékaře a trpělivě rehabilitovali, v šesti letech však Bára už mohla jen ležet a lékaři jí diagnostikovali neuropatii. Postupně se po velkém úsilí rodiny i odborníků Bára vzchopila natolik, že se udržela vsedě na invalidním vozíčku. Ruce a nohy jí však ochably a donedávna jimi mohla jen trochu hýbat v oblasti kloubů.

Po kolapsu těsně před loňskými Vánocemi, kdy na JIP nemocnice v Českých Budějovicích překonala stav blízký klinické smrti, jí lékaři v pražské nemocnici Motol letos na jaře změnili diagnózu – její nemoc označili jako CIDP (chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie). Každý měsíc tam nyní dochází na infuze a její zdravotní stav se zvolna zlepšuje.

Tisková zpráva | Foto Tomáš Binter

Štítky výstava, kresby, pusopis, Bára Sedláčková, Třeboň

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o