Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V Jindřichově Hradci připomínají karafy i vázy ze zaniklých skláren

sobota, 29. července 2017, 15:02

Výrobky ze zaniklých jihočeských skláren nabízí výstava Skleněné rozhovory, která je k vidění v jindřichohradeckém Muzeu fotografie a moderních obrazových médií. Doplňují ji snímky českého skla od fotografa Miroslava Vojtěchovského a díla českých sklářských výtvarníků. Výstava potrvá do 30. září.

ČTK to dnes řekl kurátor Miloslav Paulík.

Ve dvou sálech a na chodbě jsou vystaveny kalíšky na brandy, poháry, číše, karafy nebo vázy Pavla Hlavy a Jana Gabrhela, nůžky na střihání skla i píšťaly. Alena Matějka žijící v Betlémě u Kamenice nad Lipou představuje patnáct prací - loveckou pušku, losí hlavu či skříň s kostmi zvířat.

„Zajímá mě prolínání oborů, sklo mě vždycky zajímalo, protože jsem žil nedaleko Včelničky v Kamenici nad Lipou a se skláři jsem se vídal, chodil jsem se i dívat do sklárny, jak se to fouká," řekl kurátor výstavy Miloslav Paulík.

Expozici připravil v muzeu, které léta vedl jako ředitel a které je ve zrenovované renesanční jezuitské koleji z konce šestnáctého století. Pro výstavu vybral sklo ze zaniklých skláren v jižních Čechách a na Vysočině - z Lenory, Chlumu u Třeboně, Včelničky a Janštejna na Jihlavsku, která jediná ještě funguje. K tomu přidal díla sklářských výtvarníků, kteří v regionu žijí nebo chalupaří, jako jsou Blanka Adensamová, Kryštof a Jaromír Rybákovi, Alena Matějka a Václav Machač.

„České sklářství končí a nezvedá se, je to průšvih. Zmizelo. Když jsem se poohlížel po píšťalách, kleštích, těžko se již mezi skláři sháněly. Sklárny se privatizovaly a neudýchaly půjčky, neudýchaly zápas s asijským sklem. Lidé začali kupovat levné sklo," uvedl Paulík.

Podle některých pramenů pracovalo v jižních Čechách před druhou světovou válkou 3400 sklářů. Známá byla sklárna v Chlumu u Třeboně. Vznikla v roce 1891 v objektu válcovny na jemné železo, pronajala si ji firma C. Stölzle a synové. V roce 1909 se výroba na deset let zastavila. „František Ferdinand d'Este nelibě nesl blízkost sousední sklárny za svým letním rodinným sídlem," připomněl Paulík.

V roce 1918 převzal sklárnu Václav Hrdina, obnovil výrobu a vyráběl se zde i nejnáročnější druh skla, kalíškovina. Provoz se v Chlumu znovu zastavil při hospodářské krizi v roce 1934. Od sedmdesátých let minulého století byla sklárna součástí podniku Crystalex Nový Bor. Od roku 1997 patřila firmě Porcela Plus. V roce 2004 byla výroba přerušena, novým vlastníkem se stala společnost České sklo a porcelán SF, člen skupiny Stasek, pod niž spadá i třeboňský pivovar Regent. Výrobu ve sklárně dosud neobnovila.

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg MěšťákDenně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Dnes, 09:50I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny....

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či bramboryCibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Dnes, 09:45Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a...

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematikyPlaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

sobota, 24. srpna 2019, 17:02Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o