Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Návštěvníci si v Hoslovickém mlýně zkoušeli mlátit obilí

neděle, 20. srpna 2017, 08:43

Mlácení obilí cepem nebo tažení žentouru si mohli v sobotu, 19. srpna, vyzkoušet návštěvníci ve skanzenu Hoslovický mlýn na Strakonicku. Konala se tam oslava dožínek, která měla připomenout, jak se v zemědělství pracovalo před nástupem moderní techniky.

Protože zde nemáme dobytek, tak museli žentour tahat lidi. To znamená, že si to vyzkoušeli návštěvníci mlýna,“ uvedl správce Hoslovického mlýnu Jaroslav Janout.

Žentour v minulosti sloužil k pohonu jednoduchých mlátiček na obilí. Většinou jej táhli koně nebo domácí skot. Součástí prohlídek byla také například soutěž v poznávání klasů obilí. „Výsledky nebyly nejhorší. Starší lidé přece jenom obilí poznávají, takže když tak poradili těm mladším,“ řekl Janout. Dodal, že včerejší program, na kterém organizátoři ukazovali také pečení chleba v peci, navštívilo více než pět stovek lidí.

Hoslovický mlýn připravuje do konce roku ještě dvě akce pro veřejnost. V září chystá ukázky výlovu a na konci října potom domácí zabijačku. Zchátralý mlýn koupil před sedmi lety kraj a dal ho do správy Muzea středního Pootaví Strakonice. Muzeum seznamuje návštěvníky se starými řemesly a venkovskými dovednostmi pravidelně. Díky způsobu života posledních obyvatel mlýna, kteří se od 50. let minulého století izolovali od společnosti, se také podařilo mlýn dochovat v jedinečné podobě. Do roku 2005 tam nebyla zavedena ani elektřina.

Foto By Michal Klajban (Hikingisgood.com) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o