Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Budějce si připomenou svého zakladatele. Do města se vrací stylová historická slavnost

pondělí, 21. srpna 2017, 19:20

Toužili jste někdy stát se rytířem nebo potkat prince na bílém koni? Na začátku září se budou v Českých Budějovicích plnit dětské sny. Konec prázdnin bude patřit šlechetným rytířům, spanilým dámám, urozeným dvořanům a především králi železnému a zlatému Přemyslu Otakarovi II. Právě jemu chce originální historická interaktivní slavnost vzdát hold.

Připomenout období středověku chce slavnost Železné a zlaté České Budějovice. Akce, která nabídne návštěvníkům například dobové tržiště nebo práci řemeslníků, se v centru jihočeské metropole uskuteční v pátek 1. a 2. září. Akci pořádá město České Budějovice ve spolupráci se Sdružením Housova mlýna a podporou agentury A.R.G.O. Město, které tím chce navázat na slavnost z roku 2015, kdy slavilo 750. výročí svého vzniku, na oslavu uvolnilo částku 1 milion 235 tisíc korun.

„Chtěli bychom znovu připomenout našeho zakladatele Přemysla Otakara II. Na Piaristickém náměstí bude dobový trh, v sobotu se na Střeleckém ostrově uskuteční rytířská klání. Rádi bychom z této akce učinili určitou tradici," řekl náměstek českobudějovického primátora Jaromír Talíř. Dodal, že Železné a zlaté České Budějovice by se mohly stát obdobou slavností města. Podobná akce jihočeské metropoli chybí.

Piaristické náměstí se promění v dobové tržiště

Duch středověku vstoupí do ulic pod Černou věží už v pátek 1. září. Od půl sedmé večer se Piaristické náměstí promění v dobové tržiště. Své stánky zde rozbije několik desítek řemeslníků. „K vidění bude, jak před stovkami let pracoval svíčkář, přadlena, řezbář, dráteník, tkadlec, mincíř nebo hrnčíř. Bude možné ochutnat dobové lahůdky, bude možné smlouvat a nakupovat. Atmosféru dávných časů dokreslí nejen heraldické štíty, prapory, mučírna nebo obří dobývací stroj, ale také herci,“ láká na pestrou škálu pozoruhodností autor slavností Petr Nůsek. Potkat bude možné biřice, žebráky, kurtizány, tambora anebo ikonické postavy středověku jako jsou kat a mnich. K vidění bude na 120 lidí v dobových kostýmech.

A co by to bylo za trh, kdyby nedorazili komedianti. Připravte si drobné, bude se vybírat do klobouku! Několikrát za večer vyvolají herold s bubeníkem program. O pozornost se bude ucházet kejklíř, šermíři, hudebníci, herci anebo tanečnice. Středověké tržiště se uzavře úderem desáté.

Sobotní program slavností je nabitý k prasknutí. Kdo promešká trh v pátek, může jej navštívit i následující den. Brány tržiště budou otevřeny od deseti dopoledne do deseti večer. A až návštěvníky omrzí radovánky prostého lidu, mohou se zastavit pro trochu poučení na Zátkově nábřeží. Tři desítky herců zde připomenou známé osobnosti z historie Budějovic. „Pro tuto část programu využijeme znalostí místních odborníku na dějiny města od jeho založení po nedávnou minulost,“ představuje vizi pořadatelů mluvčí David Kovařík.

Střelecký ostrov bude dějištěm soubojů

Proud staletí návštěvníky donese až na Sokolský ostrov, kde se odehraje ta nejdůležitější část slavností. Přemyslovci se nepohodli s Rožmberky, jejich spor má rozhodnout turnaj a vítěze přijede ocenit sám Přemysl Otakar II. Vyhraje ten, kdo prokáže více rytířské ctnosti v disciplínách jako například lukostřelba z koně, přeskakování hořících překážek, srážení jezdců dřevcem a souboj na koni.

Do divadelního představení budou zapojeni také diváci. A ti, kterým by nestačilo udatné rytíře pouze povzbuzovat, si po turnaji mohou sami navléct brnění a pustit se do soutěžního klání. Výzva bude platit i pro týmy. A v sázce je putovní meč. 

„Připraveny budou disciplíny pro malé i velké. Můžete osedlat rytířský trenažér zvaný koňosud, vystřelit si z obřího samostřílu, kuše nebo luku, projít nebezpečnou chodbu gladiátorů anebo se pokusit v souboji získat srdce princezny. A to není zdaleka všechno. Rytířovy dovednosti se neomezovaly jen na zručnost a důmyslnost v boji, pravý rytíř musel umět být galantní a mít smysl pro fair play. Budou se proto zpívat středověké balady a tančit dobové tance,“ doplňuje obraz ideálu rytíře Petr Nůsek.

Slavnosti vyvrcholí velkolepou ohňovou show, které se opět zúčastní Přemysl Otakar II. se svou družinou. „Nečekejte však ohňostroj, ale profesionální kejklíře, kteří budou s plameny čarovat tak, že se vám bude tajit dech a přecházet zrak. Železné a zlaté České Budějovice s letopočtem 2017 se určitě zapíší do kroniky města. Nenechte si se je ujít," zve David Kovařík.

Napsal(a) Yvetta Chmelová s využitím TZ | Foto Jan Luxík

Štítky slavnost, král, město, středověk

Po dvou letech se na jih Čech vrací stylová historická slavnost Železné a zlaté České Budějovice.Po dvou letech se na jih Čech vrací stylová historická slavnost Železné a zlaté České Budějovice.Po dvou letech se na jih Čech vrací stylová historická slavnost Železné a zlaté České Budějovice.Po dvou letech se na jih Čech vrací stylová historická slavnost Železné a zlaté České Budějovice.Po dvou letech se na jih Čech vrací stylová historická slavnost Železné a zlaté České Budějovice.

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

sobota, 19. října 2019, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

sobota, 19. října 2019, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

sobota, 19. října 2019, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o