Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Letem včelím světem představí organizované včelaření na Českobudějovicku

pondělí, 9. října 2017, 15:00

Výstavu ke 150. výročí organizovaného včelařství na Českobudějovicku pořádá od středy 11. října Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Okresní výbor Českého svazu včelařů v Jihočeském muzeu.

Část výstavy bude patřit přehledu biologie včely. Desítku panelů se základními informacemi o životě včel doplní nejdůležitější včelařské rostliny v podobě herbářových položek ze sbírek Jihočeského muzea. Vystavené budou také preparáty včel, jejich díla, ale i včelí škůdci. Součástí bude pětice unikátních fotografií částí včelích těl a kleštíka Varroa destructor pořízených prostřednictvím elektronového mikroskopu.       

„Expozice v hlavním výstavním sále začne přehledem dějin včelařství na našem území. Další exponáty představí využití včelích produktů. Návštěvníci výstavy si prohlédnou také staré perníkářské formy a předměty z voskařské dílny. Centrum výstavy zaujmou různé historické, ale i současné včelí úly,“ přiblížil Tomáš Svoboda z programového a propagačního oddělení Jihočeského muzea.

Protože včelařství je dynamicky se rozvíjející obor, Biologické centrum Akademie věd České republiky představí aktuální výzkum zaměřený na zvýšení imunity včel pomocí sladkovodní řasy realizovaný v Třeboni a v Českých Budějovicích. K vidění bude také elektronika, která se ve včelařství stále více využívá.

Výstava představí ve zkratce i dějiny a současnost včelařství na Českobudějovicku. Ukáže také unikátní originály knih z 18. a 19. století, věnované chovu včel.

Infostánek nabídne dětem základní informace o chovu a významu včel v přírodě. „Pro děti a studenty připravilo edukační oddělení muzea řadu doprovodných materiálů a akcí. Pro širší veřejnost jsou určeny podvečerní přednášky o dějinách včelařství na Českobudějovicku i ve světě, o využití včelích produktů a tak dále. Návštěvníky dále čeká například Včelí den v muzeu nebo rekonstrukce českého lidového zvyku - obchůzka s Ambrožem,“ uvedl Tomáš Svoboda s tím, že více o všech doprovodných akcí zájemci najdou na webu muzea.

Napsal Yvetta Chmelová | Foto pixabay.com

Štítky včela, výstava, muzeum, včelař

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o