Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Letem včelím světem představí organizované včelaření na Českobudějovicku

pondělí, 9. října 2017, 15:00

Výstavu ke 150. výročí organizovaného včelařství na Českobudějovicku pořádá od středy 11. října Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Okresní výbor Českého svazu včelařů v Jihočeském muzeu.

Část výstavy bude patřit přehledu biologie včely. Desítku panelů se základními informacemi o životě včel doplní nejdůležitější včelařské rostliny v podobě herbářových položek ze sbírek Jihočeského muzea. Vystavené budou také preparáty včel, jejich díla, ale i včelí škůdci. Součástí bude pětice unikátních fotografií částí včelích těl a kleštíka Varroa destructor pořízených prostřednictvím elektronového mikroskopu.       

„Expozice v hlavním výstavním sále začne přehledem dějin včelařství na našem území. Další exponáty představí využití včelích produktů. Návštěvníci výstavy si prohlédnou také staré perníkářské formy a předměty z voskařské dílny. Centrum výstavy zaujmou různé historické, ale i současné včelí úly,“ přiblížil Tomáš Svoboda z programového a propagačního oddělení Jihočeského muzea.

Protože včelařství je dynamicky se rozvíjející obor, Biologické centrum Akademie věd České republiky představí aktuální výzkum zaměřený na zvýšení imunity včel pomocí sladkovodní řasy realizovaný v Třeboni a v Českých Budějovicích. K vidění bude také elektronika, která se ve včelařství stále více využívá.

Výstava představí ve zkratce i dějiny a současnost včelařství na Českobudějovicku. Ukáže také unikátní originály knih z 18. a 19. století, věnované chovu včel.

Infostánek nabídne dětem základní informace o chovu a významu včel v přírodě. „Pro děti a studenty připravilo edukační oddělení muzea řadu doprovodných materiálů a akcí. Pro širší veřejnost jsou určeny podvečerní přednášky o dějinách včelařství na Českobudějovicku i ve světě, o využití včelích produktů a tak dále. Návštěvníky dále čeká například Včelí den v muzeu nebo rekonstrukce českého lidového zvyku - obchůzka s Ambrožem,“ uvedl Tomáš Svoboda s tím, že více o všech doprovodných akcí zájemci najdou na webu muzea.

Napsal Yvetta Chmelová | Foto pixabay.com

Štítky včela, výstava, muzeum, včelař

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva rokySlovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Dnes, 16:02Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností...

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorstvíVládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Dnes, 15:42Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a...

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o