Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V jihočeské romantické opeře La traviata doplní zpěváky sólisté baletu

úterý, 17. října 2017, 10:03

Sérii šestnácti premiér Jihočeského divadla v nové sezoně zahájí 20. října Verdiho opera La traviata. Inscenaci režíruje Veronika Poldauf Riedlbauchová. Hlavní roli Violetty alternují Marie Fajtová a Maria Bissová, sólistka baletu Julie de Meulemeesterová pohybem zachytí vnitřní obraz postavy.

Představí se i další sólista baletu Zdeněk Mládek, držitel Ceny Thálie, jako Matador.  Premiéra bude v budějckém Domě kultury Metropol. Režisérka se zajímá o fyzické divadlo. „Často říkám, že vytvářím na scéně ´jevištní báseň. A opera je pro takovýto přístup jako stvořená. La traviata je nádherný titul, opera, která je portrétem vnitřního světa postavy víc než příběh. Ideální je ztvárňovat to skrz metafory. Baví mě znak, symbol,“ uvedla Poldauf Riedlbauchová, která operu režíruje poprvé.

V inscenaci spojila hudbu a pohyb, což bude podle ní pro zpěváky náročné - musí myslet na tělo víc, než je běžné. Za klíčová témata považuje očištění a oběť. „La traviata se u nás vždy hrála jako kapesníčková opera. Teď si bereme za základ mýtus o ženě, která dokázala velkodušně odpustit a přinést oběť své lásce. Věřím, že ti, kteří viděli Traviatu víckrát, v ní naleznou jiné významy,“ řekl dramaturg František Řihout. Operu o třech dějstvích hudebně nastudoval Mario De Rose. Kostýmy, které navrhla Tereza Kopecká, kombinují historické prvky se současnou módou. Scéna, jejíž autorkou je Lucia Škandíková, je holým prostorem, kde divadelníci pracují s principy množení a zrcadlení.

Jedinou rekvizitou bude vana, symbolizuje milenecké lože i hrob. „Baví nás hranice mezi reálnem a surreálnem,“ řekla ke scéně režisérka. Opera čerpá inspiraci z románu Dáma s kaméliemi od Alexandra Dumase mladšího. V Jihočeském divadle se hraje popáté, naposledy to bylo v roce 2005. Světovou premiéru měla La traviata v roce 1853. Inscenace, kterou Giuseppe Verdi viděl v pařížském divadle Vaudeville, ho zaujala i proto, že v ní spatřoval zrcadlo svého vztahu k pěvkyni Giuseppině Strepponiové.

Foto Michal Siroň | Zdroj ČTK

Štítky inscenace, opera, balet, Jihočeské divadlo

O čem píše Drbna.cz

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kulturyMédia spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Dnes, 11:02Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr...

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA GrónskoTrump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Dnes, 10:55Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku...

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochodČesko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

Dnes, 09:13V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o