Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Zámek v Hradci má obnovené arkády, v zahradě má být ráj

pondělí, 12. srpna 2019, 09:23

Památkáři na zámku v Jindřichově Hradci dokončili téměř dvouletou obnovu arkád v zahradě u pavilonu Rondel. Arkády mají původní barvu, opravená je i umělá jeskyně. Investice to byla 8,3 milionu korun bez DPH, oprava rondelu v letech 2011 až 2012 stála 4,5 milionu bez DPH. Správa zámku chce obnovit i zahradu.

„Z hlediska renesanční architektury je to něco unikátního. Adam II. z Hradce si sem na konci 16. století pozval italské mistry,“ řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Střechy arkád mají nové krovy, jichž se vyměnilo 90 procent, i prejzovou krytinu. Obnovená je umělá jeskyně s krápníky, výmalba napodobující mramor i freska v klenbách s vyobrazením letících ptáků. Rondel i arkády získaly původní barvy, růžovo-bílou nahradily červená a světle okrová.

Měnilo se 90 procent krovů. „Nejsložitější byly krovy. Sebralo to největší množství peněz a práce, protože se ukázalo, že jsou v daleko horším stavu, a proto, že jsme se snažili dodržovat vhodnou technologii, abychom se nemuseli stydět, až se za dalších 90 let budou dělat znovu. Vracely se tam trámy tesařsky opracované,“ řekl kastelán Jan Mikeš. Podařilo se najít zbytky mramorování i části nástropních maleb.

V umělé jeskyni doplnil restaurátor Vladimír Krnínský umělé krápníky i chybějící části vypichovaných a probarvených omítek. Zrestaurovaná je i socha Herkula bojujícího se lvem v jednom z výklenků arkád.

V příštích letech chtějí památkáři u rondelu obnovit zahradu, kterou tam zřídil Adam II. z Hradce. Plochu rozčlení původní cesty, na trávě budou okrasné dřeviny zimostráze. Umělou jeskyni oživí měděná kašna, jež bude zadržovat dešťovou vodu, památkáři obnoví i středovou kamennou kašnu.

„Chceme vrátit k rondelu formální zahradu, která tady kdysi bývala. Adam II. z Hradce stavěl rondel i zahradu jako připomínku pozemského ráje, který kvůli Adamovi a Evě lidstvo ztratilo. Chtěl si ho tady vytvořit sám pro sebe. My bychom chtěli, aby se tu zase vytvořil malý kousek pozemského ráje, ale už otevřený návštěvníkům,“ řekl Mikeš.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Štítky památky, Jindřichův Hradec, zámek

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřelaBabišova francouzská restaurace zavřela

Babišova francouzská restaurace zavřela

čtvrtek, 17. října 2019, 12:52Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše...

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTKFotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

čtvrtek, 17. října 2019, 12:04Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena...

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPDSoud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

čtvrtek, 17. října 2019, 10:58Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o