Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Ve Vyšším Brodě se na Vltavu vydala kuriózní plavidla

sobota, 7. září 2019, 17:12

Jen díky spolupráci s Povodím Vltavy, které krátkodobě zvýšilo průtok v řece Vltavě, mohla dnes na hladinu řeky vyrazit kuriózní plavidla. Ve Vyšším Brodě řeku splouvají pravidelně už 47 let. Je potřebný průtok alespoň 15 metrů krychlových za vteřinu, řekl organizátor plavby Karel Troják.

Byl by to velký problém, každoročně si žádáme na povodí o zvýšený průtok, protože jinak bychom měli s průjezdností problém. Jsou místa, kde by to ty vory těžko projížděly a zůstávaly by na kamenech,“ dodal.

Letos se na start desetikilometrové plavby vydalo devět plavidel. Podle Trojáka posádky neodradilo ani deštivé a mlhavé počasí. Víc než pro dvacetitisícovou odměnu pluly i přes tři jezy pro zábavu svou i diváků.

V posledních letech je možné ve Vyšším Brodě obvykle vidět plout deset až 16 plavidel. Zájem býval v minulosti vyšší. Úbytek je podle Trojáka důsledkem toho, že podobných akcí přibývá. „Před 47 lety jsme byli jediní, jezdili k nám i z Ostravska, ale teď už je různých plaveb po regionech hodně, jen v jižních Čechách jich máme asi pět nebo šest,“ řekl Troják.

Dvacetitisícovou odměnu si podle něho ještě nikdo z plavby neodnesl. I když vyhrál, peníze ihned poukázal na dobrou věc. „Přímo na místě už obyčejně posádky ví, kam by ty peníze daly. Většinou putují postiženým nebo na nějaké centrum v Českých Budějovicích, které se věnuje dětským chorobám,“ dodal Troják.

Napsal(a) ČTK | Foto Alena Voglová

Štítky zábava, kuriozity, Vyšší Brod,

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radníZastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

Dnes, 12:28V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé...

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních třídPRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Dnes, 11:39Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a...

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem rosteO ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Dnes, 10:08Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o