Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Výročí konce druhé světové války připomene i několik tematických výstav

čtvrtek, 30. dubna 2015, 07:21

Dobové fotografie, dokumenty, vyhlášky a tak dále nabízí výstava s názvem Kapitoly z války 1939 - 1945, která je od začátku tohoto měsíce zpřístupněna v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích. Jak název napovídá, věnuje se 2. světové válce - přibližuje odboj, osvobození či holocaust ve spojení se Strakonickem.

Kromě vážné tématiky, jako je například transport smrti v Katovicích, ukazuje i tehdejší módu. Tato odbočka si dává za cíl alespoň menší odlehčení celé prohlídky.

Muzeum středního Pootaví se letošnímu kulatému výročí nevěnuje jako jediné. V Českém Krumlově se uskuteční rovnou dvě tematické výstavy. Bližší z nich bude slavnostně zahájena 1. května v Regionálním muzeum v rámci akce Kouzelný Krumlov. Název zní Reflexe II. světové války na Českokrumlovsku.

„Autorem výstavy je emeritní ředitel muzea Petr Jelínek. Textová část výstavy vychází z dobových kronikářských zápisů a spolu s množstvím dobových fotografií a trojrozměrných předmětů vytváří mozaiku událostí a lidských osudů, na které bychom neměli zapomínat,“ uvádí Filip Putschögl z oddělení kanceláře starosty.

Druhá výstava s názvem Svět očima Ruth Hálové bude zahájena o týden později - 7. května v českokrumlovské Synagoze. „Ruth Hálová je poslední žijící členkou původní židovské obce v Českém Krumlově a jednou z Wintonových dětí. Její životní příběh je spjatý s Českým Krumlovem a nese v sobě světla i stíny událostí 20. století. Svůj pohled na svět představí prostřednictvím obrazů,“ zmiňuje Filip Putschögl.

Stejný den bude také zahájena výstava s názvem Čs. vojáci na bojištích II. světové války v Muzeu Jindřichohradecka.

Foto: muzeumck.cz

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva rokySlovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Dnes, 16:02Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností...

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorstvíVládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Dnes, 15:42Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a...

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o