Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Divácky atraktivní Boj o České Budějovice 1945 vypukne u Jihočeského muzea

pondělí, 4. května 2015, 07:51

Datum 8. května by si měli v kalendáři poznamenat všichni fanoušci vojenské historie. Tento den se totiž rozpoutá Boj o České Budějovice 1945! Do bojové ukázky z konce 2. světové války se zapojí zhruba 100 účastníků. Nebude chybět dobová technika, vybavení ani tábory. Akce se uskuteční v rámci výročí 70 let od ukončení 2. světové války.

Podle slov organizátora Václava Škopka se nebude jednat o simulaci skutečné bitvy. „Bude sehraná pro diváky podle předem stanoveného scénáře,“ načrtá a dále zmíňuje: „V Českých Budějovicích se nebojovalo, procházely tudy pouze ustupující kolony, které mířily k liniím spojenců.“

Akce, kterou pořádá klub vojenské historie Panzergruppe Kleist spolu se Statutárním městem České Budějovice, odstartuje v 9 hodin, kdy bude možné si prohlédnout dobové tábory i techniku. O hodinu později zahraje Velký dechový orchestr České Budějovice, který podle slov pořadatelů představí různorodý repertoár.

První bojová ukázka, jež předvede střet německé a Rudé armády, a do které se zapojí hned několik klubů vojenské historie z celých Čech, vypukne v 11 hodin. Druhá je v plánu od 14 hodin. Samozřejmostí jsou dobové uniformy, kostýmy i zbraně. Mezitím od 13 hodin ještě jednou vystoupí zmíněný orchestr.

A na jakou techniku se návštěvníci mohou těšit? Například na tank T34 či německý polopásový transportér.

Omezení pro řidiče i pěší

Vzhledem k tomu, že se akce uskuteční u Jihočeského muzea, neproběhne bez omezení. „S omezením provozu musejí řidiči i chodci počítat v čase od 6 do 18 hodin v okolí Jihočeského muzea, konkrétně  v ulicích Dukelská, Jirsíkova, Kněžská, Dr. Stejskala a Široká. Zábory budou řádně označeny dopravními značkami,“ upozorňuje mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Divácky atraktivní akce

Bojové ukázky z 2. světové války jsou v České republice velmi populární, v minulosti se odehrály i na několika místech jižních Čech, například v Černé v Pošumaví či ve Vodňanech.

„Letos byla zatím nejlepší The Czech Fury, která byla o předminulém víkendu. Zúčastnily se jí i kluby ze zahraničí, a to včetně účastníků ze Spojených států amerických,“ říká Václav Škopek.

Bojovat se bude také v Českém Krumlově

A pokud se 8. května dostatečně nenabažíte, měli byste o den později vyrazit do Českého Krumlova. Zde se simulovaná bitva rozzuří od 14 hodin u Chvalšinské silnice. „K vidění bude mimořádně zajímavý soubor vojenské techniky. Do akce se kromě obligátních Jeepů Willys nebo Dodge WC 51 zapojí i polopásový obrněný transportér americké armády M3 Half - track, šestikolové lehce pancéřované vozidlo M8 Greyhound nebo nákladní GMC CCKW 353,“ upřesňuje Josef Maleček, předseda Sdružení cestovního ruchu v Českém Krumlově, které akci už potřetí organizuje ve spolupráci s Klubem vojenské historie Gabreta a za podpory města Český Krumlov.

Za zmínku určitě stojí, že se 8. května, tedy v Den vítězství, uskuteční řada pietních aktů - v Budějcích tradičně na hřbitově sv. Otýlie. Ve zmíněném Českém Krumlově dokonce dojde na náměstí od 11 hodin k odhalení pamětní desky připomínající památku válečných letců z českokrumlovského regionu. Slavnostnímu aktu bude přihlížet řada významných osobností.

Foto: http://boj-o-cb.wz.cz

O čem píše Drbna.cz

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v LánechPrezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Prezident Zeman přijme Zaorálka v pondělí v Lánech

Dnes, 09:56Prezident Miloš Zeman přijme kandidáta ČSSD na ministra kultury Lubomíra Zaorálka na zámku v Lánech...

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava ZikmundaPrimátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Primátor Plzně navštívil ve Zlíně cestovatele Miroslava Zikmunda

Dnes, 09:18Plzeňský primátor Martin Baxa navštívil v pondělí 19. srpna 2019 legendárního cestovatele Miroslava...

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodcůNa třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

středa, 21. srpna 2019, 15:13Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o