Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Studenti oživí během Budějovického Majálesu bývalou továrnu

pátek, 8. května 2015, 09:36

Studentský festival Budějovický Majáles chystá pro letošní rok výraznou novinku. Organizátoři se rozhodli oživit prostory bývalé smaltovny Sfinx a vytvořit zde během festivalu unikátní divadelní scénu.

Organizátoři Budějovického Majálesu se v letošním roce rozhodli rozšířit program o vlastní prostor. Vedle tradiční majálesové kavárny na Sokolském ostrově otevřou od pondělí 25. do čtvrtka 28. května vlastní divadelní scénu. Tou se stanou prostory bývalé smaltovny Sfinx. Program nabídne zejména zástupce české alternativní divadelní scény jako Spitfire Company, 11:55 nebo D’epog. Každý večer bude následovat hudební program, v rámci kterého se představí například berlínská DJka Tigerhead, Tvyks nebo místní duo VeitB. Premiérovým představením v tomto prostoru bude již týden před festivalem 19. května inscenace U zdi v podání divadla Continuo. Vzhledem k omezenému počtu míst, budou na představení zavedeny rezervace.

Známý tradiční budějcký podnik Sfinx ukončil po 111 letech výrobu v roce 2005. Od té doby společnost už jen pronajímá bývalé tovární haly. A právě toho se ujali organizátoři festivalu, kteří se s myšlenkou takzvaného pop-up klubu seznámili jinde v republice a v zahraničí, kde je tento trend využívání industriálních prostor pro pořádání kulturních akcí stále na vzestupu. Organizátoři tak také náležitě reflektují, že právě letošní rok byl dokonce vyhlášen Evropským rokem industriálního a technického dědictví.

„O vytvoření něčeho podobného jsme se rozhodli už na konci loňského ročníku. Oživování města je hlavním poselstvím festivalu a chtěli jsme jít ještě dál. Prostory jsme dlouho hledali, až jsme objevili tuto halu. Ta splnila všechny naše představy,” říká Lucie Bílková, divadelní dramaturgyně festivalu.

Prostor je velmi blízko budějckému nádraží i samotnému centru města, zároveň dostatečně daleko od obytných zón. I proto je ideálním místem pro kulturní dění. Organizátoři doufají, že tento koncept se prosadí a nezůstane jen u několikadenního festivalu.

„Je to zajímavá příležitost vyzkoušet si, zda by nebyla možnost do budoucna pořádat v našich prostorách podobné kulturní akce, třeba i častěji a ve větším rozsahu. Uvidíme, jak vše dopadne, třeba právě Budějovický Majáles bude startem něčeho nového v těchto prostorách,” říká Petr Eliáš, ředitel společnosti Sfinx.

Tisková zpráva

O čem píše Drbna.cz

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířatFOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

Dnes, 10:29V Praze se v sobotu sešli milovníci a ochránci zvířat ze všech koutů České republiky. Uskutečnil se...

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivněMinisterstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Dnes, 09:06Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,...

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaciČeská pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

neděle, 18. srpna 2019, 18:09Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o