Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Šangri-la, tajemné místo blaženosti, najdete v Jihočeském muzeu

úterý, 12. května 2015, 16:08

Středomoří si vymyslelo bájnou Atlantidu, křesťané posunuli ráj, který si zaslouží až po smrti, na nebesa, ale Himálaj ukrývá sen Šangri-la. Krajinu opojné blaženosti a věčného blahobytu ležící pod ledovým trůnem božstev. Objevit ji nyní můžete i v Českých Budějovicích.

Výstava Šangri-la Budějckou Drbnu okouzlila. Celé třetí patro muzea se proměnilo v orientální i horské země. Chvíli si připadáte jak na indickém tržišti, pak vás dostane atmosféra muslimské mešity a rozjímání nad vlastním životem vás nemine v poklidném Nepálu. Autentické nahrávky, nádherné fotky, videa a zajímavě vytvořené expozice vás nenechají ani na chvíli vydechnout.

Při vstupu na výstavu můžete vyznat úctu Dalajlámovi a přečíst si poutavé vyprávění o setkání autora výstavy, cestovatele Rudolfa  Švaříčka s duchovním vůdcem Tibetu. Naplněni pozitivním myšlením vstupujete do první části expozice. Indie, země, která se musí buď milovat, nebo nenávidět. Chaos, ruch, vůně, barvy a především živočišnost dýchá ze všech fotek, které zde s tradiční hudbou vytvářejí tu správnou živelnou atmosféru, kterou Indie nepochybně má.

Klid do duše vnese atmosféra další země, které se přezdívá Domov sněhu. Nepál vám spolu s královským Káthmándú otevře svou náruč a nechá vás nahlédnout mezi stovky zde žijících národností a kast. 

ČTĚTE TAKÉ: Výstava Šangri-la přenese do Himálaje. Otevřela ji bhútánská královna matka

Nejstarší duchovní proud, animismus, objevíte v další části expozice. Obyvatelé džungle uctívají vše na zemi jako živé. I věci mají svou duši. V houštinách zde objevíte tygra nebo hada.

Země, kam ještě nestihla dorazit globalizace, ještě existuje. Vy ji poznáte díky výstavě Šangri-la. Dračí země, tedy Bhútán, vás překvapí svou krásou.

Cestu do Tibetu podniknete i bez drahé letenky. Uvidíte zde buddhistické stúpy, vitríny uchovávající obřadní předměty a relikvie, stavení s autentickým nábytkem, kde můžete na chvíli spočinout a rozjímat.

Téměř závěrečná část výstavy je věnována peklu a ráji. Zamyslíte se zde nad vlastním životem. Kam budou směřovat vaše kroky? Je lepší skončit v pekle, nebo v ráji? Hřešit je přece božsky krásné.

Posledním místem, které navštívíte, je ledová jeskyně, kde zažijete chlad na vlastní kůži. Pod nehty se vám dostanou i velkoplošné fotografie z výstupu na Mount Everest.

Budějcká Drbna doporučuje nechat si na jednu z nejlepších výstav, jakou kdy Budějce hostily, alespoň dvě hodiny.

Výstavu bude možné navštívit až do konce roku 2015.

Šangri-la

Šangri-la

úterý, 12. května 2015, 16:29

Šangri-laŠangri-laŠangri-laŠangri-la

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vláděČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

sobota, 17. srpna 2019, 20:01Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek...

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidíKlíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

sobota, 17. srpna 2019, 17:54Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o