Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Zámek v Dačicích návštěvníky okouzlí novou výstavou loutek

čtvrtek, 11. června 2015, 08:30

Na novou výstavu s dlouhým názvem Za oponou čeká fantazie. Loutky a rodinná divadélka ze sbírek Národního muzea se mohou těšit návštěvníci zámku v Dačicích. Otevřena bude již v sobotu 13. června a potrvá do 31. srpna.

Co výstava nabídne? Například ukázky sériové produkce loutek, dekorací i celých divadel, ale i několik unikátů. „Mezi nimi vyniká například jediný zachovaný exemplář prvního česky tištěného loutkového divadla u nás, které vydalo Nakladatelství Josefa R. Vilímka v roce 1894 a které reprodukuje portál Národního divadla s nápisem Národ sobě.Téměř celý náklad ještě před uvedením na trh shořel a dodnes se zachoval patrně jediný exemplář, který uvidí právě návštěvníci dačické výstavy,“ uvedla kurátorka výstavy Lenka Šaldová.

Organizátoři dále upozorňují na ručně malované plošné loutky malíře Mikoláše Alše, kompletní rodinná divadla z první poloviny 20. století a desítky loutek od firem Antonína Münzberga, Jana Krále či Aloise Preclíka. Národní muzeum také zapůjčilo loutky z dílen významných výtvarníků.

„Vystaveni jsou tak například Spejbl, Hurvínek a Mánička vyřezaní Janem Vavříkem-Rýzem, blízkým spolupracovníkem Josefa Skupy,“ zmínil kastelán Jan Mikeš.

Za zmínku určitě stojí, že se návštěvníci dozvědí i historii loutkových divadel v Čechách. Na výstavě bude také prostor pro děti, které si budou moci vyzkoušet divadlo dle své fantazie.

Foto: NPÚ ČB

Výstava na zámku DačiceVýstava na zámku DačiceVýstava na zámku DačiceVýstava na zámku DačiceVýstava na zámku DačiceVýstava na zámku Dačice

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dnes, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Dnes, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Dnes, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o