Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V Alšově jihočeské galerii byla otevřena unikátní výstava

úterý, 30. června 2015, 08:05

Jak velká a krásná je ruská země, tak velké a krásné je i její umění. A to by mělo zůstat, a snad také zůstává, nad politikou. To je jedna z myšlenek, které byly vysloveny v sobotu 27. června 2015 při slavnostní vernisáži výstavy Daleké-blízké. Ilja Repin a ruské umění v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou.

Rozsahem a obsahem zcela mimořádná výstava, kterou AJG připravila ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Náchodě a Slovanským ústavem Akademie věd České republiky jako svůj hlavní výstavní projekt sezóny, představuje ruské umění konce 19. a první poloviny 20. století.

Vystaveno je 120 obrazů, z nichž tři byly zapůjčeny Treťjakovskou státní galerií v Moskvě a jde o první velkou výstavou ruského umění v České republice po více než 50 letech.

Slavnostní vernisáž se konala za účasti Jeho Excelence mimořádného velvyslance Ruské federace v ČR Sergeje Kiseljova, ředitele Ruského střediska pro vědu a kulturu v Praze Leonida Gamzy, hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly, starosty města Hluboká nad Vltavou, senátora Tomáše Jirsy, místostarosty města Hluboká nad Vltavou Pavla Dlouhého, ředitele jihočeské pobočky Národního památkového ústavu Patrika Červáka, ředitele Budějovického Budvaru Jiřího Bočka, majitele společnosti Koh-i-noor Vlastislava Břízy a dalších významných hostů.

Velvyslanec Sergej Kiseljov v úvodní zdravici vyslovil naději, že umění nepodlehne politickým vlivům a obrazy dokáží přiblížit Rusko z pohledu, jakým ho viděli jejich tvůrci. Hejtman Jiří Zimola ve svém proslovu mimo jiné vyjádřil přání, aby výstava přivedla do výstavních prostor AJG tisíce, respektive desetitisíce návštěvníků. Ředitel AJG Aleš Seifert krátce popsal peripetie spojené s realizací výstavy a poděkoval všem, kteří se na přípravách a koncepci výstavy podíleli. Součástí slavnostního večera bylo také taneční představení ruské taneční skupiny, která svým temperamentním tancem přítomné potěšila a pobavila. Největšímu zájmu se ale těšily právě obrazy, které opravdu stojí za to vidět...

Hejtman Jihočeského kraje Jiří ZimolaVýstava Daleké-blízké. Ilja Repin a ruské uměníVelvyslanec Ruské federace v ČR Sergej KiseljovŘeditel Ruského střediska pro vědu a kulturu v Praze Leonid Gamza

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o