Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Borovany budou o víkendu opět patřit Borůvkobraní

čtvrtek, 9. července 2015, 19:42

Pokrmy z borůvek, recepty na ně nebo informace o pěstování borůvek uvidí lidé o víkendu v Borovanech na Českobudějovicku. Koná se tam tradiční Borůvkobraní. Jedním z hlavních bodů akce, která začíná v soboru dopoledne, bude nedělní soutěž v pojídání borůvkových knedlíků. Akci doplní kulturní program.

Pořadatelé chystají na každý ročník novinku. „Loni to byla soutěž družstev ve vaření knedlíků a letos připravujeme velkou školu vaření s kulinářem Petrem Stupkou,“ uvedla Alena Seberová z organizačního týmu. Dodala, že veřejnost se tak může naučit recepty na přípravu různých druhů knedlíků.

Každý rok musí několik dnů před akcí vyrazit do lesů skupiny lidí a nasbírat velké množství borůvek. Například loni pořadatelé spotřebovali přibližně tři tuny těchto plodů. Seberová uvedla, že letošní sezona je zatím slabší. „Ale nějaké borůvky jsou a dáme dohromady potřebné množství,“ řekla.

Přestože soutěž v pojídání knedlíků je na programu v neděli, většina účastníků se už do ní přihlásila s předstihem. Nebude chybět ani Miroslav Helebrant, který v minulosti gastronomické klání několikrát ovládl. „Každý rok přijede ráno na kole z Jindřichova Hradce, odjí si tu soutěž, a pak jede zase zpátky,“ uvedla Seberová. Jindřichův Hradec a Borovany přitom od sebe dělí 45 kilometrů.

Na závodníky opět čekají knedlíky z kynutého těsta. Nebývají plněné borůvkami, ale jsou polité borůvkovou šťávou, která se nazývá žahour. Organizátoři přesně neevidují historický rekord v nejvyšším počtu snědených knedlíků, jelikož se jejich velikost různě mění.

O akci, která se koná v areálu borovanského kláštera, je každý rok velký zájem mezi veřejností. „Loni jsme měli 13 tisíc platících diváků. Ale máme rodinnou vstupenku, kdy rodiče zaplatí za jedno dítě, a mohou pak s sebou vzít až tři. Podle naší evidence tak loni Borůvkobraní navštívilo 15 tisíc lidí a na podobný počet jsme připraveni i letos,“ řekla.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na denModřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

pondělí, 16. září 2019, 14:30Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu...

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartouNová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

pondělí, 16. září 2019, 11:57PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou...

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green DayNa příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

pondělí, 16. září 2019, 11:33Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o