Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

V Horní Stropnici bylo otevřeno muzeum v bývalé sýpce

pondělí, 13. července 2015, 07:53

V Horní Stropnici na Českobudějovicku bylo v sobotu otevřeno Muzeum Novohradských hor. Protože vzniklo v opravené sýpce, byl provoz symbolicky zahájen sypáním obilí ze zásobníku do dřevěné nádoby. Dřív si tak obilí ze sýpky nabíraly vozy. Lidé si v novém muzeu vyzkoušeli pečení chleba, zněly kramářské a pouliční písně v podání táborských Pouličníků, nechybělo divadlo a hry.

„Byli jsme velmi mile překvapeni, že teplé počasí neodlákalo lidi od návštěvy,“ řekl kurátor expozice David Veis. Muzeem podle něj první den prošla tisícovka lidí. „Zaujalo je, že se inzerovalo, že si tu na všechno mohou sáhnout,“ uvedl Veis.

Sýpku si v roce 1938 postavili zemědělci, ale protože byli Němci, museli po válce odejít. Pak stavba sloužila jako sklad a postupně chátrala. Po rekonstrukci jsou ve čtyřpatrové budově k vidění funkční staré technologie pro skladování obilí. „Obilí dopravoval nahoru výtah, vysypávalo se do fochů a přehazovalo lopatou, aby neplesnivělo,“ popsal Veis.

Část expozice je věnovaná řemeslům důležitým pro místní obyvatele, jako je sklářství a vorařství. K vidění tam je i kouřící milíř. Na stezce novohradskou přírodou si mohou zájemci vyzkoušet, jak se bosýma nohama chodí třeba po kamenech nebo po mechu. V prvním roce je důležitým tématem muzea příběh chleba. Návštěvníci mohou zkusit zadělat těsto, udělat bochníček a nechat ho upéct v peci. V dalších sezonách se náměty budou obměňovat.

Sýpku zemědělské společnosti SOHORS rekonstruovala firma CTS Invest. Expozice vznikla s podporou Regionálního operačního programu Jihozápad, z něhož by na ni měly plynout přes tři miliony korun. Kromě zajímavostí z Novohradských hor návštěvníci v muzeu získají i různé tipy na výlety.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokůmFiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Dnes, 16:26Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním...

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstrahaTeplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Dnes, 13:12Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi...

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o