Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

O jihočeské památky je zájem i v tropickém létě

čtvrtek, 30. července 2015, 11:36

I přes tropické počasí nezaznamenaly jihočeské památky v červenci výrazný propad návštěvnosti. Správci některých zámků dokonce odhadují, že se počet lidí meziročně zvýšil. Hlavní nápor veřejnosti teprve přijde, protože srpen bývá z hlediska návštěvnosti ještě silnější než červenec.

„Odhadujeme, že letošní červenec bude v porovnání s tím loňským ještě lepší. Myslíme si, že by se měsíční návštěvnost měla zvednout o 4500 lidí, ale je to jen nepatrný výkyv,“ říká kastelán z Hluboké nad Vltavou Miroslav Pavlíček. Zámkem v červenci denně projde až 3000 návštěvníků. Pavlíček připustil, že počasí, které zatím o prázdninách panuje, přitom vybízí k jiným aktivitám. „Když je vedro, tak lidé samozřejmě raději zamíří k vodě, než aby se šli podívat na zámek,“ uvádí.

Právě vysoké teploty v některých červencových dnech zřejmě zavinily, že třeboňský zámek navštívilo méně lidí než obvykle. „Obávali jsme se, že tento měsíc bude slabší. Ale nakonec se nám to podařilo dohnat a co se týče návštěvnosti, tak bychom se měli pohybovat na stejné úrovni jako loni,“ říká třeboňský kastelán Pavel Hofman.

Třeboňský zámek nabízí tři prohlídkové trasy. Hofman čeká, že v budoucnu možná ještě jedna přibude. „Měla by vzniknout místo státního archivu. Ale to se bavíme tak o horizontu tří let,“ uvádí kastelán. Standardní léto zažívá zatím i klášter ve Zlaté Koruně. V červenci jej průměrně denně navštívilo 200 lidí. „Jedná se o číslo srovnatelné s několika posledními roky,“ říká kastelánka Lenka Tondlová. Klášter podle ní hlavní akci teprve chystá, když se od 8. srpna bude v areálu konat květinová výstava. Ta je věnována husitství a tomu, jak husité roku 1420 dobyli klášter. „Vzhledem k výstavě bude výjimečně otevřeno i v pondělí 10. srpna. Bude to jediný pondělek, kdy se lidé mohou do kláštera podívat,“ přidává.

Historická maxima překonává návštěvnost zámku v Českém Krumlově. Ten si loni v červenci prohlédlo 64 tisíc lidí. Nyní se návštěvnost za první prázdninový měsíc blíží k 63 tisícům. „Zcela jistě teda bude ten loňský údaj překonán,“ říká kastelán Pavel Slavko. Letos prý zaznamenává zvýšený zájem turistů z Číny a Jižní Koreje. „Patrně k tomu asi přispěl i fakt, že letos byla zavedena přímá letecká linka mezi Prahou a Soulem,“ dodává.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg MěšťákDenně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Dnes, 09:50I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny....

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či bramboryCibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Dnes, 09:45Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a...

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematikyPlaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

sobota, 24. srpna 2019, 17:02Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o