Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Léto v Českých Budějovicích zakončí mezinárodní hudební festival Touch the Music

středa, 5. srpna 2015, 19:15

Říká se, že kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. A jedním takovým, kterým se dá dorozumět na celém světě a zná ho úplně každý, je hudba. Ať už jste v Evropě, v Americe nebo v Asii, hudba je univerzálním jazykem lidstva, nezná hranice a má úžasný potenciál spojovat lidi všech národností, ras a kultur. Přesně na tom je založen nový mezinárodní hudební festival Touch the Music - Music the Art of the Soul. Ten proběhne v koprodukci s norským partnerem Tou Scene AS v Českých Budějovicích během posledního srpnového týdne.

Koncepce projektu, jenž je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska, vychází z aktivního zapojení publika do celého dění festivalu. „Klademe si za cíl ukázat hudbu, zvuk a tvorbu hudby samotné z různých úhlů pohledu, zejména pak produkci hudby na netradiční nástroje. Chceme v návštěvnících probudit fantazii k tvorbě vlastní hudby bez omezení a pravidel,“ říká art director festivalu David Matějíček.

Právě na to navazuje takzvaný hrací park. V něm bude pět hracích strojů, respektive uměleckých děl, na které si budou moci kolemjdoucí vyzkoušet zahrát. Na chvíli se tak stanou komponenty vlastních melodií. I to je jeden z nápadů organizátorů, jak lidem ještě více přiblížit muziku. „Určitě se dočkáme vzniku neobvyklých zvuků za využití různých hudebních strojů a materiálů,“ myslí si Matějíček.

Posledním inovativním nápadem je virtuální okno. Právě to by mělo především demonstrovat hlavní myšlenku celého mezinárodního hudebního festivalu Touch the Music - Music the Art of the Soul. Půjde o propojení veřejného prostoru u budovy Jihočeského divadla s norským Stavangerem. Tam se bude stejný festival pořádat v menší podobě na konci listopadu. „Okna tak budou představovat symbolický most umocňující hlavní myšlenku festivalu, tedy že hudba spojuje,“ přidává Matějíček.

Touch the Music - Music the Art of the Soul má dvě programové linie. Tou první, již zmíněnou, je aktivní zapojení široké veřejnosti do programu festivalu. Ať už prostřednictvím hracího parku, nebo speciálních workshopů. V té druhé se do programu zapojí hudební uskupení a umělci, kteří se zabývají hrou na netradiční nástroje a ukáží tak posluchačům různé možnosti produkce hudby.

A kdo na festivalu vystoupí? Zahájí jej v pondělí 24. srpna od 18 hodin český hudební skladatel Vladimír Franz svým varhanním koncertem v Kostele obětování Panny Marie. O dvě hodiny později vystoupí na Sokolském ostrově 4TET. Vokální kvarteto, ve kterém nebude chybět ani Jiří Korn, zahraje poprvé na jihu Čech pod širým nebem. „Půjde opravdu o unikátní vystoupení,“ láká art director festivalu.

Na Touch the Music - Music the Art of the Soul nebudou chybět ani zahraniční interpreti. Hned o den později dorazí poprvé do České republiky švédští Hang Massive. Právě hang je nový netradiční nástroj, který připomíná tvarem UFO, nicméně hudebně se spíše podobá bubnu. Takových nástrojů je vyroben pouze omezený počet, takže se České Budějovice mohou těšit na další zajímavost v rámci celé akce.

Do krajské metropole přijede i pětice dánských mladíků vystupující pod názvem The Bottle Boys. Posledních devět let hrají na prázdné lahve a jsou schopni zahrát snad veškeré moderní, ale i starší hity. Největším trhákem je jejich provedení skladby Billie Jean od Michaela Jacksona, které se dočkalo milionu zhlédnutí na kanálu YouTube.

Festival myslí i na děti, celá středa 26. srpna bude věnována jen jim. Těšit se mohou na workshopy s Klárou Boudalovou a Jihočeskou komorní filharmonií, vystoupení kluka Bombarďáka a bubenickou show Miloše Dvořáčka.

Opomenout v rámci festivalu nelze ani další české umělce. Ondřej Smeykal s Pavlem Plánkou předvedou live electro didgeridoo show, své beatboxové umění zase ukáže En.Dru. Závěr Touch the Music - Music the Art of the Soul obstará Ida Kelarová, která zakončí společným koncertem účastníků dvoudenního workshopu. To bude rovněž tečka za celým festivalem.

Touch the Music - Music the Art of the Soul má nakročeno k tomu být důstojným a zábavným zakončením léta v Českých Budějovicích. Bližší informace o akci a celý program je k vidění na internetových stránkách www.touchthemusic.cz a na facebookových stránkach www.facebook.com/touchthemusicfestival.

Napsal Lukáš Dvořák | Foto flickr.com

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokůmFiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Dnes, 16:26Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním...

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstrahaTeplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Dnes, 13:12Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi...

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o