Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Obnova zámku ve Vimperku patří mezi priority památkářů

čtvrtek, 13. srpna 2015, 11:26

Národní památkový ústav plánuje obnovu zámku ve Vimperku. V areálu, který spravuje od ledna, by mělo fungovat zámecké muzeum, prohlídková trasa, dolní část má sloužit jako společenské centrum. Skupina expertů připravuje projekt obnovy a žádost o evropskou dotaci. Na veřejné besedě to dnes řekl ředitel českobudějovické územní památkové správy Národního památkového ústavu Petr Pavelec. Besedu svolal poté, co se skupina místních obrátila na ministra kultury Daniela Hermana s obavami o osud památky.

„V areálu pracuje tým lidí, aby žádost spolu s projektem byly včas připraveny. Jdeme za jasně vymezeným cílem,“ uvedl Pavelec. Do obnovy památky bude podle něj nutné investovat 200 až 250 milionů korun. V první fázi mají památkáři šanci získat z EU 140 milionů. Další peníze bude muset Národní památkový ústav na obnovu postupně vynaložit z vlastního rozpočtu. „Za deset let by měl být Vimperk na dnešní úrovni Českého Krumlova, Kratochvíle, nebo třeba Jindřichova Hradce,“ řekl Pavelec.

V rozsáhlém areálu by po revitalizaci měly fungovat zámecké muzeum, zámecká prohlídková trasa a dolní areál by měl sloužit jako společenské centrum. „Centrem jeho zázemí by měl být nový sál s vzácnými nástěnnými malbami v dolním zámku, kde už začaly restaurátorské práce,“ uvedl. Areál by měl být propojený se zahradou.    

Skupina obyvatel Vimperku v dopise ministrovi vyslovila obavy o osud zámku, mínili, že Národní památkový ústav chybí při jeho obnově koncepce. Dnešní diskuse s památkáři podle jednoho z autorů dopisu Jana Vávry obavy částečně rozptýlila. „Koncepce je dobře připravená, zlepšit by se ale měla činnost muzea a také spolupráce nového kastelána s místními spolky,“ řekl po jednání.

Zámek ve Vimperku koupila v roce 1991 od města Správa Národního parku Šumava. V roce 2009 ho chtěla změnit v Mezinárodní environmentální centrum, na projekt ale nesehnala potřebných 700 milionů korun. Převod památky loni inicioval ministr životního prostředí Richard Brabec, loni v červnu dohodu o předání zámku stvrdil spolu s ministrem kultury.

Na místě dnešního vimperského zámku stával původně hrad, který vznikl kolem roku 1260. Měl chránit jednu z odboček Zlaté stezky, kudy se z Bavorska vozila sůl a další zboží. Hrad v polovině 16. století získali Rožmberkové, kteří začali s jeho přestavbou na renesanční zámek. Stát jej vlastnil od roku 1948.

Zdroj: ČTK
Foto: upload.wikimedia.org

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva rokySlovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Dnes, 16:02Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností...

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorstvíVládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Dnes, 15:42Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a...

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o