Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Na zámku v Krumlově začínají budovat Centrum studijních pobytů

čtvrtek, 20. srpna 2015, 08:11

Symbolickým předáním klíčů stavební firmě včera odstartoval očekávaný projekt Centra studijních pobytů, které bude vybudováno v areálu krumlovského zámku na prvním nádvoří v objektu bývalé Sloupové síně. Historického okamžiku se mimo jiné zúčastnila generální ředitelka Naděžda Goryczková či zástupkyně norské velvyslankyně Monica Stensland.

Čím se začne? Nejdříve dojde ke konzervaci a obnově jižní fasády a opravě střešního pláště s doplněním historicky doložitelných střešních vikýřů. Pracovat se bude i v interiéru, kde budou odstraněny vložené příčky a stěny. Do původního stavu budou také navráceny podlahy v prvním nadzemním podlaží.

„Tímto způsobem dojde k rehabilitaci původních prostorových dispozic obou sálů Sloupové síně s ojedinělým architektonickým členěním,“ zmínil Josef Masaryk, administrátor projektu a vedoucí Odboru správy a prezentace kulturního majetku Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Zmíněné prostory budou podle jeho slov sloužit k přednáškovým a společenským účelům Centra studijních pobytů.

Projekt počítá také s ubytovacími kapacitami pro účastníky studijních pobytů. Ty budou vybudovány v druhém a třetím nadzemním podlaží. Další práce budou zahrnovat realizaci rozvodů elektroinstalace, zdravotní instalace a topení.

Zaměření

Mezi cíle centra patří kromě samotné obnovy budovy i nové využití, kdy objekt bude sloužit poznání, bádání a studiu. Jaké bude hlavní téma Centra studijních pobytů? Především problematika správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO, dále kultura a venkov v Čechách a střední Evropě.

„Na zrealizování tohoto projektu se budou partnersky podílet univerzity zahraniční (HLB – Noorwegian University College of Agriculture and Rural Development; Dalhousie University, Faculty of Arts and Social Scientes) a samozřejmě také tuzemské (České vysoké učení technické, Fakulta architektury; Univerzita Karlova v Praze, Centrum pro otázky životního prostředí; Akademie múzických umění Praha, ústav taneční vědy, Hudební a taneční fakulta; Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Filozofická fakulta), dále pak město Český Krumlov a Nadace barokního divadla,“ vyjmenovala mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.

Projekt za miliony korun

Celkové náklady projektu dosahují až 32 milionů korun, přičemž se podařilo získat dotaci z Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru 2009 - 2014. Nové centrum by mělo být otevřeno v dubnu roku 2016.

„Za posledních 25 let prošel areál Státního hradu a zámku Český Krumlov významným vývojem z hlediska zpřístupnění, rozšíření návštěvnických aktivit a celkovou stavební a restaurátorskou obnovou, jejíž výsledky byly v letech 2002 a 2008 ohodnoceny nejvýznamnějšími mezinárodními oceněními Europa Nostra,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. „Skutečnost, že českokrumlovský zámek patří v celorepublikovém měřítku do dvojice nejnavštěvovanějších památek, jejímiž branami projde ročně více než 300 tisíc platících návštěvníků, svědčí o dlouhodobé intenzivní a nadstandardní péči a efektivním způsobu řízení a správy památkového objektu, v jehož čele stojí již 28 let kastelán Pavel Slavko.“

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokůmFiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Dnes, 16:26Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním...

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstrahaTeplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Dnes, 13:12Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi...

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o