Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

ČEVAK v Budějcích zpřístupní areál u Vodárenské věže

čtvrtek, 27. srpna 2015, 08:50

V novou odpočinkovou zónu s expozicemi o vodě se proměnil areál vodohospodářské společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích pod Vodárenskou věží v Mánesově ulici. Poprvé se veřejnosti otevře u příležitosti Dnů evropských památek od 11. do 13. září a 750. výročí založení města.

„Součástí téměř tři roky trvajících úprav areálu byly rekonstrukce jednotlivých budov i samotného vnitřního prostranství. Do nových prostor se na jaře přestěhoval i provoz laboratoře, která ročně zpracuje 6000 vzorků pitné vody,“ uvedl předseda představenstva společnosti Jiří Heřman. Celkové náklady na rekonstrukci a zpřístupnění areálu se budou podle něj pohybovat v řádech milionů korun. Vodárenská věž ještě získá novou fasádu.

Věž z roku 1724, která je jednou z nejstarších v Jihočeském kraji, se prozatím veřejnosti otevírala jen výjimečně. Letos se dočkala obnovy interiéru. Nově bude přístupná každý víkend až do konce října. V pátek tam začne výstava fotografií Slavomíra Kubeše - Kde je voda slunci blíž.

V areálu se lidé budou moci projít naučnou stezkou, která je seznámí s historií vodárenství ve městě. Kromě fontány symbolizující koloběh vody, tam nalezne svůj domov i velká socha Zvíře autorky Alexandry Koláčkové, která je zatím umístěna v rámci projektu Umění ve městě na Piaristickém náměstí.

Program Dnů evropských památek ve vodárenském areálu v Mánesově ulici zpříjemní v pátek 11. září koncert, na kterém zahrají Nezmaři, Pavlína Jíšová s hosty, Ivo Jahelka, Sem-Tam, Drc a Stanislav Kahuda, v sobotu a v neděli potom divadlo, kejklíři, soutěže a atrakce pro děti. Kapacita jednotlivých komentovaných prohlídek věže je omezená na 20 osob, možné jsou rezervace přes CBSystem.

Vodárenská věž byla postavena v roce 1724 pro zajištění přívodu vody do Samsonovy kašny na náměstí Přemysla Otakara II. Podnět k tomuto řešení vzešel od jindřichohradeckého jezuity Franze Bauguta, na jehož radu byla zamítnuta výstavba vodárenského rybníka u Hlinska.

Odebíraná vltavská užitková voda byla vytlačována do měděné nádrže v nejvyšší části věže a odtud samotíží odtékala do města dřevěným potrubím. V roce 1997 byla rekonstruována včetně technického vybavení.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o