Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

ČEVAK v Budějcích zpřístupní areál u Vodárenské věže

čtvrtek, 27. srpna 2015, 08:50

V novou odpočinkovou zónu s expozicemi o vodě se proměnil areál vodohospodářské společnosti ČEVAK v Českých Budějovicích pod Vodárenskou věží v Mánesově ulici. Poprvé se veřejnosti otevře u příležitosti Dnů evropských památek od 11. do 13. září a 750. výročí založení města.

„Součástí téměř tři roky trvajících úprav areálu byly rekonstrukce jednotlivých budov i samotného vnitřního prostranství. Do nových prostor se na jaře přestěhoval i provoz laboratoře, která ročně zpracuje 6000 vzorků pitné vody,“ uvedl předseda představenstva společnosti Jiří Heřman. Celkové náklady na rekonstrukci a zpřístupnění areálu se budou podle něj pohybovat v řádech milionů korun. Vodárenská věž ještě získá novou fasádu.

Věž z roku 1724, která je jednou z nejstarších v Jihočeském kraji, se prozatím veřejnosti otevírala jen výjimečně. Letos se dočkala obnovy interiéru. Nově bude přístupná každý víkend až do konce října. V pátek tam začne výstava fotografií Slavomíra Kubeše - Kde je voda slunci blíž.

V areálu se lidé budou moci projít naučnou stezkou, která je seznámí s historií vodárenství ve městě. Kromě fontány symbolizující koloběh vody, tam nalezne svůj domov i velká socha Zvíře autorky Alexandry Koláčkové, která je zatím umístěna v rámci projektu Umění ve městě na Piaristickém náměstí.

Program Dnů evropských památek ve vodárenském areálu v Mánesově ulici zpříjemní v pátek 11. září koncert, na kterém zahrají Nezmaři, Pavlína Jíšová s hosty, Ivo Jahelka, Sem-Tam, Drc a Stanislav Kahuda, v sobotu a v neděli potom divadlo, kejklíři, soutěže a atrakce pro děti. Kapacita jednotlivých komentovaných prohlídek věže je omezená na 20 osob, možné jsou rezervace přes CBSystem.

Vodárenská věž byla postavena v roce 1724 pro zajištění přívodu vody do Samsonovy kašny na náměstí Přemysla Otakara II. Podnět k tomuto řešení vzešel od jindřichohradeckého jezuity Franze Bauguta, na jehož radu byla zamítnuta výstavba vodárenského rybníka u Hlinska.

Odebíraná vltavská užitková voda byla vytlačována do měděné nádrže v nejvyšší části věže a odtud samotíží odtékala do města dřevěným potrubím. V roce 1997 byla rekonstruována včetně technického vybavení.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘sVěrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Dnes, 12:39Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek...

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kulturyMédia spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Dnes, 11:02Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr...

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA GrónskoTrump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Dnes, 10:55Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o