Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Projekt Archa naděje připomene tragický příběh Židů prchajících z Čech

středa, 11. listopadu 2015, 13:02

Jihočeské divadlo chystá multižánrový projekt Archa Naděje, jehož program se rozběhne koncem listopadu a jeho součástí bude i světová premiéra stejnojmenné divadelní hry. Projekt připomene tragický osud posledních židovských uprchlíků, které nacisté pustili z okupovaného Československa. Útěk však skončil potopením lodi Patria u břehů Haify 25. 11. 1940.

Divadelní hra bude mít premiéru 18. prosince. „Scénář k divadelní hře Archa naděje napsal scénárista Martin Vačkář, který se nechal inspirovat deníkem pana Karla Brandýse, který je k pročtení na stránkách projektu. Finální podoba scénáře byla upravena pro potřeby Jihočeského divadla,“ přibližuje projektová manažerka Markéta Šulistová.


Projekt Archa naděje, to ale není jen divadelní představení. „Projekt zahrnuje i edukativní programy, které jsou určené pro žáky vyšších ročníků základních škol. Přednášky jsou pořádané ve spolupráci s Mezinárodním křesťanským velvyslanectvím v Jeruzalémě, pobočkou v České republice - ICEJ, a jsou tematicky zaměřené na problematiku exodu židovského obyvatelstva kolem roku 1940 a obecněji na téma holocaustu. Do edukativních programů patří i beseda s autory divadelní hry - scénáristou Martinem Vačkářem, autorem hudby Alešem Březinou a režisérkou Janou Kališovou. Dále proběhne beseda s významným dokumentaristou panem Pavlem Štinglem a promítání jeho dokumentárního filmu Příběh trosečníků Patrie,“ doplňuje Markéta Šulistová.

Ani to ale stále není vše. „Součástí projektu je i výstava Archa naděje, kde budou vystaveny plastiky a reliéfy akademického sochaře Michala Moravce. Součástí výstavy jsou unikátní ilustrace, dokumenty a úryvky z deníku Karla Brandýse. Výstava bude otevřena veřejnosti v Galerii Mariánská od 27. 11. až do konce února příštího roku,“ uzavírá Markéta Šulistová.

Pokud vás tento projekt zaujal a chtěli byste navštívit nějakou z jeho částí, nepřehlédněte webové stránky www.archanadeje.cz, kde naleznete přesná data a místa všech akcí spojených s Archou naděje.

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o