Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Budějčáci dají v neděli sbohem Paní Zimě

pátek, 15. března 2013, 08:35

Již tuto neděli od 15 hodin proběhne akce s názvem Vynášení Morany. Přijďte vyprovodit spolu s občanským sdružením TVOR zimu z Českých Budějovic. Morana bude vynesena ´za hradby města´, poté zapálena a utopena v řece Malši. Zpátky se už všichni vrátí s jarem.

Vynášení Morany je starodávný pohanský zvyk, který vypráví o radosti z toho, že končí nadvláda mrazu a hladu a nastupuje nový sluncem prozářený čas.

Za veselého zpěvu Carmínčat a Vespere Vestis pod vedením Jany Vortnerové a doprovodu muzikantů Formátu A5 - Jana Kadlece a Tomáše Vávry - vyprovodíme Paní Zimu z Českých Budějovic a společně přivítáme jaro. Nebude chybět ani dobrý čaj pro zahřátí.

Průvod vyrazí z Piaristického náměstí směrem na náměstí Přemysla Otakara II. a následně úzkou Solnou branou ke slepému rameni. Poté bude pokračovat po nábřeží řeky Malše směrem ke Zlatému mostu u KD Slavie, kde bude Morana před očima diváků zapálena a vhozena do řeky, jako symbol odchodu zimy.

Jaro, líto, živou větvičku, symbol života si průvod přinese do města zpátky stejnou cestou na Piaristické náměstí do Galerie Pod kamennou žábou.

Den před vynášením Morany, tedy v sobotu 16. března mezi 14. a 17. hodinou, mají pořadatelé připravenou výtvarnou dílnu v Galerii Pod kamennou žábou na Piaristickém náměstí, kde se veselou tvořivou prací všichni připraví na společný průvod.

Během dne budou připraveny koláčky od pekařky Mirky. Nejen děti, ale i dospělí si budou moci vytvořit vlastní líto (větvička, která symbolizuje jaro, nový život) a donést tak jaro až domů, nebo jarní rozkvetlou korunu či skřivánka do nedělního průvodu.

Tisková zpráva

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročněSTATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Dnes, 13:15Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle...

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřebyDrtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Dnes, 12:15Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních...

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 autŠkoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Dnes, 11:43Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o