Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Budějčáci dají v neděli sbohem Paní Zimě

pátek, 15. března 2013, 08:35

Již tuto neděli od 15 hodin proběhne akce s názvem Vynášení Morany. Přijďte vyprovodit spolu s občanským sdružením TVOR zimu z Českých Budějovic. Morana bude vynesena ´za hradby města´, poté zapálena a utopena v řece Malši. Zpátky se už všichni vrátí s jarem.

Vynášení Morany je starodávný pohanský zvyk, který vypráví o radosti z toho, že končí nadvláda mrazu a hladu a nastupuje nový sluncem prozářený čas.

Za veselého zpěvu Carmínčat a Vespere Vestis pod vedením Jany Vortnerové a doprovodu muzikantů Formátu A5 - Jana Kadlece a Tomáše Vávry - vyprovodíme Paní Zimu z Českých Budějovic a společně přivítáme jaro. Nebude chybět ani dobrý čaj pro zahřátí.

Průvod vyrazí z Piaristického náměstí směrem na náměstí Přemysla Otakara II. a následně úzkou Solnou branou ke slepému rameni. Poté bude pokračovat po nábřeží řeky Malše směrem ke Zlatému mostu u KD Slavie, kde bude Morana před očima diváků zapálena a vhozena do řeky, jako symbol odchodu zimy.

Jaro, líto, živou větvičku, symbol života si průvod přinese do města zpátky stejnou cestou na Piaristické náměstí do Galerie Pod kamennou žábou.

Den před vynášením Morany, tedy v sobotu 16. března mezi 14. a 17. hodinou, mají pořadatelé připravenou výtvarnou dílnu v Galerii Pod kamennou žábou na Piaristickém náměstí, kde se veselou tvořivou prací všichni připraví na společný průvod.

Během dne budou připraveny koláčky od pekařky Mirky. Nejen děti, ale i dospělí si budou moci vytvořit vlastní líto (větvička, která symbolizuje jaro, nový život) a donést tak jaro až domů, nebo jarní rozkvetlou korunu či skřivánka do nedělního průvodu.

Tisková zpráva

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg MěšťákDenně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Dnes, 09:50I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny....

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či bramboryCibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Dnes, 09:45Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a...

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematikyPlaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

sobota, 24. srpna 2019, 17:02Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o