Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Budějčáci přivítali jaro spálením Morany

pondělí, 7. dubna 2014, 10:10

Ve vzduchu již od rána byla cítit voda, ale naštěstí se počasí umoudřilo a uznalo, že při vítání jara a vynášení zimy z města nemůže pršet. Tradičně se vycházelo z galerie Pod kamennou žábou, kde byla již připravena Morana na trakaři.

Za doprovodu dětí, tanečníků, zpěváků, bubeníků a všech ostatních lidí, kteří už mají dost letošní zimy nezimy, dojela ke kulturnímu domu Slavie, kde byla spálena a vhozena do Malše.

Západoslovanský lidový zvyk pochází ještě z předkřesťanské éry. Slaměná figura, známá pod jmény Morana, Mařena, Mořena, Smrt i Smrtka, je vynášena z města či vesnice za zpěvu písní, zapálena a vhozena do vody. Poté se všichni z průvodu rozutekli a věřili, že kdo doběhne do vesnice poslední, tak zemře.

Házení do vody je posláním Morany, Zimy, zpět do podsvětí, do kterého je vodní tok branou. Jaro tak může vejít do města. To, že letošní jaro vešlo do města ještě před spálením Morany, nasvědčovaly i rozkvetlé stromy, zelenající se tráva a mládeží zaplněný Sokolský ostrov.

Vynášení Morany a vítání jara se pořádá tradičně ve všech možných městech, obcích i vesnicích po celé republice na pátou postní neděli zvanou. Některé obce vynášejí Zimu v neděli Družebnou či Květnovou.

Průvod za zvuku bubnů, řehtaček a všemožného hluku se postupně zastavoval na Piaristickém náměstí, náměstí Přemysla Otakara II., na Nábřeží až došel před KD Slavie, kde byla Morana letos napoprvé zapálena a vhozena do Vltavy. Během zastávek se tancovalo, zpívalo a hlavně se vítalo jaro pokřikem „Hej, hej, hej, jaro přijdi k nám.“

letěla do vody

Budějčáci přivítali jaro spálením Morany

pondělí, 7. dubna 2014, 10:09

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Dnes, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Dnes, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Dnes, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o