Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Budějce budou od soboty hostit Dny slovenské kultury

čtvrtek, 14. února 2013, 08:57

Téměř dvě desítky pořadů nabídne 14. ročník Dnů slovenské kultury v Českých Budějovicích, který začne tuto sobotu a potrvá celý týden. Sjedou se na něj slovenští výtvarníci, herci, hudebníci i spisovatelé.

Už tradičně mohou návštěvníci zavítat na módní přehlídku, budou oblíbené Haluškové preteky a také Dny slovenské kuchyně. Děti se mohou učit slovensky při interpretaci pohádek.

„Město na projekt uvolnilo 270 tisíc korun, tedy stejně jako vloni, zapojí se do něj 23 subjektů, třeba Slovenský institut, Slovensko-český klub, klub Slovenských dotyků i Světové sdružení Slováků,“ řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová (HOPB).

Dny oficiálně zahájí v pondělí odpoledne otevření výstavy agro-kulturní skupiny PRA-SA-TA s názvem Zatluč, přibij, nesvařuj. O společném projektu se čtveřice výtvarníků podle kurátorky zásadně nevyjadřuje a drží ho v tajnosti do poslední chvíle.

Jednoho z výtvarníků, Viktora Paluše, v Českých Budějovicích už znají. Jeho pětimetrová chobotnice Eliška se v rámci projektu Umění ve městě v létě usadila ve slepém rameni řeky Malše.

Ještě týž večer v Café Klubu Slavie herečka Andrea Kerestešová zahájí výstavu svých fotografii. Další výstava fotografií začne v Galerii nahoře v DK Metropol v úterý, představí se na ní jedenáct studentů Ateliéru kreativní fotografie Mira Švolíka. V úterý večer se v klubu Kredance uskuteční vernisáž fotografií Zuzany Pustalové.

Slovenské filmy uvidí diváci tři. Konfident/eŠteBák a Jánošík se budou promítat v kině Kotva, Fedor Gál a Martin Hanzlíček přijedou ve středu uvést do Kredance dokument Natálka. Divadla jsou na programu dvě, a to Muži odcházejí, ženy přežijí s Annou Šiškovou a dvojjazyčné loutkové pohádky pro nejmenší děti v klubu Horká vana.

Na tradiční setkání spisovatelů přijedou Jozef Leikert a Miroslava Vallová. Z hudebníků budou Slováky v Českých Budějovicích zastupovat Peter Lipa Band v klubu Highway 61 a Lidová hudba bratrů Wimmerů, která bude vyhrávat v Masných krámech a také při haluškových závodech.

Hned osm ateliérů se tentokrát představí na módní přehlídce 20. února v Kulturním domě Slavie - Viva CZ-SK Alter Nativa! Slovenské menu pak připraví v pěti vyhlášených restauracích, a to v Masných krámech, hotelu Budweis, v Clarionu, v Grand hotelu Zvon a v restauraci Metropol.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o