Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Budějce vzpomínaly na revoluci. Emoce pracovaly naplno

úterý, 18. listopadu 2014, 14:47

Chybí vám něco z dob minulého režimu? „Práce a peníze, vole!“ I taková slova v pondělí 17. listopadu zazněla na budějckém náměstí, kde se konaly oslavy 25 let svobody. Nálada v obecenstvu byla chvílemi rozpačitá. Ostřejší výměny názorů nebyly žádnou raritou.

Samotná akce přitom měla příjemně nostalgickou atmosféru, na čemž se podepisovalo i promítání dobových snímků.

Nechyběly rozhovory s osobnostmi, například povídání s fotografkou Bohuslavou Maříkovou bylo vyloženě milé a sympatické, a samozřejmě koncerty.

U některých jedinců ale emoce pracovaly naplno - sarkasmus, stěžování, vulgarita. Bylo jedno, jestli jste stáli u pódia, nebo třeba u kašny, jedovatá slova si vás stejně našla...

„Dřív jsme měli všechno, dnes nemáme nic! Chceme pracovat, ale nemůžeme,“ odpověděl mladší muž v publiku na otázku, proč je tak rozhořčen. „Drž hubu,“ zasyčel kdosi vzadu.

Právě práce bylo téma, které zaznělo nejčastěji a které vyvolávalo největší diskuze.

Hudba je však lék, který dokáže spojovat národy, a oslavy na náměstí to opět dokázaly! Jakmile se totiž z reprobeden ozvali AC/DC se svým hitem Thunderstruck, začali se lidé pohupovat, na tvářích se jim objevily úsměvy a politika byla zapomenuta. Song dohrál a už to jelo! Olda Říha prohrábl struny a za několik sekund se s Andym Budkou proháněl po pódiu.

Katapult byl jednou z hlavních hvězd oslav a svého postavení si byl vědom. Trojice muzikantů neponechala nic náhodě a okamžitě do publika hrnula salvu svých hitů. Jako by se člověk ocitl v roce 1978, kdy v ruce třímal stejnojmenný debutový živák. Každé ráno, Stovky hotelů, Perfektní součet... Co pecka, to klasika.

Ke Katapultu může mít leckdo připomínky, ale kultovní status mu nikdo neodpáře. A že je nyní kapela na vrcholu? O tom autor těchto řádek nechce polemizovat, ale pravdou je, že radost z hraní je nakažlivá. A že se sem tam nějaký tón nepovede? Nevadí, rock, boogie, blues, to vše je o spontánnosti, syrovosti a hlavně energii.

Je až neuvěřitelné, že se podařilo nahradit tak osobitou a oblíbenou postavu, jakou byl Dědek. Jeho nástupce Andy Budka je žijící důkaz, že se každý sen může stát skutečností. Vždycky byl velkým fanouškem Katapultu a dnes je jeho součástí. I po těch letech je evidentní, že si užívá každý song, každou chvíli po boku Oldy Říhy. V Budějcích tomu nebylo jinak.

Oslavy na náměstí přitáhly stovky lidí, někteří si hodlali užít celý program, někteří si přišli dát jen svařák a chvíli postát. Kromě Katapultu zahrála například ještě Hudba Praha nebo Orchestr opery Jihočeského divadla doprovodil Josefa Fojtu zpívajícího písně Karla Kryla.

Názory na uplynulých 25 let byly rozmanité a vůbec ne jednotné. „Lidé zapomínají a děti se o tom neučí,“ pokrčila rameny postarší paní, kterou akce, respektive řeči některých lidí zklamaly. „Umíme si jen stěžovat, v tom jsme nejlepší. Stěžovat a házet vinu na ostatní,“ dodala.

Tak či tak, oslavy 25 let svobody v Českých Budějovicích ještě nekončí. Na Gymnáziu J. V. Jirsíka se koná festival s názvem Díky, že můžeme v režii GJVJ a pokud si chcete prohlédnout dobové snímky, navštivte dnes Metropol, kde se od 17 hodin uskuteční beseda s projekcí.

Festival 25 let svobody v Českých Budějovicích

Festival 25 let svobody v Českých Budějovicích

úterý, 18. listopadu 2014, 14:35

Koncert kapely Katapult25 let svobody v Českých Budějovicích25 let svobody v Českých Budějovicích

O čem píše Drbna.cz

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířatFOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

Dnes, 10:29V Praze se v sobotu sešli milovníci a ochránci zvířat ze všech koutů České republiky. Uskutečnil se...

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivněMinisterstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Dnes, 09:06Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,...

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaciČeská pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

neděle, 18. srpna 2019, 18:09Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o