Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Budějce žádají o prodloužení nájmu pro krumlovskou točnu

úterý, 19. srpna 2014, 09:10

České Budějovice podle náměstka primátora Miroslava Jocha (ČSSD) požádaly Národní památkový ústav o prodloužení nájmu pro točnu v zahradě českokrumlovského zámku do roku 2020. Podle původního slibu Česka měla z barokní zahrady na seznamu UNESCO zmizet do roku 2015.

Ve středu budou o točně jednat radní města, další osud plenérového divadla se bude odvíjet i od verdiktu zástupců UNESCO, kteří si točnu prohlédnou tento týden, včetně baletního představení Carmen.

„Stále vycházíme z kompromisu zachování točny v zámecké zahradě. Nájemní smlouva s Národním památkovým ústavem ale končí v roce 2015, proto město požádalo o její prodloužení až do 31. prosince 2020. Nový projekt počítá s demontovatelným hledištěm i s tím, že divadlo opustí prostory letohrádku bellarie a zázemí pro herce i hudebníky bude v zámecké jízdárně,“ řekl Miroslav Joch.

Předkládaná koncepce podle něj naráží na územní plán Českého Krumlova, proto se středečního jednání městské rady zúčastní i krumlovský starosta Dalibor Carda.

Pracovní tým složený ze zástupců ministerstva kultury, Národního památkového ústavu, kraje, měst a divadla bude podle ředitele Jihočeského divadla a senátora Jiřího Šestáka se zástupci UNESCO konzultovat podmínky, na kterých se zatím shodla česká strana, tedy o vybudování nového, demontovatelného hlediště na stávajícím místě.

S požehnáním UNESCO by se mezinárodní architektonická soutěž na novou točnu mohla vypsat ještě před volbami. Stát bude řádově miliony korun. „O osudu točny definitivně rozhodne ministerstvo kultury, ne UNESCO,“ poznamenal Šesták s tím, že za ministra kultury Daniela Hermana jednání pokročila.

Městská památková rezervace včetně zámecké zahrady byla na seznam dědictví UNESCO zapsána v roce 1992. Otáčivé hlediště je více než půl století významným a ve světovém měřítku i ojedinělým reprezentantem přírodního plenérového divadla s originálním řešením a využíváním scénického prostoru. Točnu současně provozuje Jihočeské divadlo, jehož zřizovatelem je město.

Letos představení před točnou podle ředitele navštíví přes 50 tisíc lidí, více než vloni. Pro rok 2015 chystá divadlo čtyři premiéry. Činohra tam uvede novou hru režiséra Petra Zelenky Pes baskervillský, operní soubor uvede Carmen, balet Labutí jezero a loutkohra Barona Prášila.

Zdroj: ČTK
Foto: www.otacivehlediste.cz

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročněSTATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

úterý, 15. října 2019, 13:15Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle...

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřebyDrtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

úterý, 15. října 2019, 12:15Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních...

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 autŠkoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

úterý, 15. října 2019, 11:43Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o