Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Budějcká Drbna

Budějovický advent startuje. Jaký letos bude?

pátek, 25. listopadu 2011, 07:52

Nesmírně bohatý kulturní program přichystalo v letošním roce statutární město České Budějovice na období adventu a Vánoc. Budějovický advent oficiálně začne už zítra v deset hodin dopoledne na Náměstí Přemysla Otakara II. otevřením Vánočních trhů. Navštívit je budete moci od 10 do 20 hodin, a to denně až do 26. prosince.

Jelikož Štědrý den připadá na sobotu, advent startuje už o tomto víkendu. Až do 6. ledna příštího roku je připraveno celkem 212 pořadů, z toho sedmapadesát se bude konat přímo na náměstí. Ani v letošním roce nebudou chybět tradiční akce, jako je například rozsvícení vánočního stromu, které se koná o poslední listopadové sobotě v půl páté odpoledne, dále vánoční zvonkový průvod, mikulášská jízda historickým trolejbusem, přílet anděla či Živý Betlém. Na své si přijdou i děti, pro které bude připravena oblíbená adventní dílna.

Při Vánočních trzích budou nově všechny stánky stejného vzhledu, tedy dřevěné ozdobené girlandami (ozdobnými závěsy z květin). „Trh bude hodně podobný tomu v Praze nebo Vídni,“ dodal za pořádající agenturu RK Invest David Kovařík. Prodejci budou nabízet tradiční vánoční zboží, jako například ozdoby, svíčky či různé drobné dárečky. Chybět nebude ani kovář či pletař s proutěnými výrobky. Na náměstí si pak každý návštěvník může za kauci 30 korun vypůjčit hrneček s logem Budějovického adventu, který si buď po vypití vánočního punče ponechá, nebo ho proti složené záloze vrátí.

Program adventu v jihočeské metropoli je však velmi pestrý a nebude soustředěn pouze na náměstí. Mezi další lákadla určitě patří Panská ulice, která se 18. prosince stane staročeskou vánoční uličkou, zajímavá jistě bude i výroba ledových soch a chybět nesmí ani dřevěný betlém s 34 postavami, z nichž osmnáct bude v životní velikosti.

Velké přízně Budějčáků se tradičně těší přílet anděla, který nově přistaneSoučástí letošního adventu bude i možnost nechat si udělat punč do speciálních hrnečků s vratnou zálohou 30 Kč. Pokud si hrneček budete chtít nechat, bude vás stát právě zálohu, tj 30Kč. na jednom ze stánků. „Letos, vzhledem k množství prodejců, zvýšíme na tuto akci počet pořadatelů, aby nedošlo k žádným nepříjemnostem. Věřím, že se lidé budou v předvánočním čase k sobě chovat ohleduplně,“ zmínil David Kovařík.

Zájemci se rovněž můžou těšit na několik koncertů pod širým nebem. Na Náměstí Přemysla Otakara II. vystoupí například Pavlína Jíšová a přátelé, Nezmaři či slovenská skupina No Name, v zastřešeném DK Metropol se představí Kornův 4TET nebo Pavel Šporcl s programem Gipsy Way Orchestral. Advent bude zakončen na stejném místě v pátek 6. ledna Tříkrálovým koncertem.

Budějckou Drbnu zajímalo, proč město na náměstí ani tentokrát nepřipravilo oblíbenou ledovou plochu. „Vůbec jsme o ní neuvažovali, protože se nám nepodařilo dojednat žádný příspěvek. Konzultovala jsem to s Olomouckými, kteří ji minulý rok svým občanům nabídli. Řekli mi, že o plochu byl zájem především v únoru, ale během adventu ne. Nechtěli jsme to tedy lámat přes koleno, když máme letos tak bohaté trhy. Rada města ale schválila bezplatné bruslení na Štědrý den, Silvestra a Nový rok,“ řekla náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Pořadatelskou taktovku na budějckými Adventními trhy letos převzala společnost RK Invest. Co vedlo město k této zásadní změně? „Reagovali jsme na velkou nespokojenost s tím, jak byly vánoční trhy organizovány. Z celého náměstí se stal pouze roh se stánky, proto jsme se rozhodli organizaci dát do rukou profesionálů,“ vysvětlila Ivana Popelová.

Kompletní program Budějovického adventu 2011 najdete ZDE. Zároveň musíme dodat, že jedním z oficiálních mediálních partnerů Adventních trhů se stala Budějcká Drbna!

Na textu spolupracovala Barbora Žemlová

Napsal Pavel Kacerovský

Informační tisková konference ohledně adventu v Českých Budějovicích se konala v prostorách městké radniceDavid Kovařík z pořádající agentury Chilli production nastiňuje průběh letošního adventu na českobudějovickém náměstíNáměstkyně Ivana Popelová odpovídá na otázky novinářů.

Kam dál?

Ve Slávii bude nekuřácký klubVe Slávii bude nekuřácký klub

Ve Slávii bude nekuřácký klub

čtvrtek, 24. listopadu 2011, 14:24Na středečním jednání Rady města Č.B. byl schválen pronájem bývalé restaurace Slavie. Zájemci se...

Soutěž o 2 lístky na dnešní Nadaci Terezy Maxové!!!Soutěž o 2 lístky na dnešní Nadaci Terezy Maxové!!!

Soutěž o 2 lístky na dnešní Nadaci Terezy Maxové!!!

čtvrtek, 24. listopadu 2011, 12:48Dnes večer vypukne v 19:30 hodin v Pavilonu T budějckého Výstaviště vpravdě bombastická akce, o...

Budějce podlehnou rocku a metalu. Dead End je tady!Budějce podlehnou rocku a metalu. Dead End je tady!

Budějce podlehnou rocku a metalu. Dead End je tady!

čtvrtek, 24. listopadu 2011, 11:22Čtyři pódia, tři kluby a skoro třicet koncertů. To všechno během jediného večera! Už v pátek ožijí...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o