Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Carmina si v Itálii vyzpívala zlatý diplom i absolutní prvenství

sobota, 31. května 2014, 10:11

Dětský pěvecký sbor Carmina opět proslavil pěveckou tradici českobudějovického regionu. Již v minulosti tento sbor získal významná ocenění na mezinárodních soutěžích a zúčastnil se prestižních akcí, kde svým zpěvem reprezentoval naši vlast.

Carmina byla vybrána pro účast na prestižním světovém festivalu pěveckých sborů Queen of the Adriatic Sea Choral Festival and Competition o Královnu Jadranu, který se uskutečnil od 2. do 4. května letošního roku v italské Cattolice v poblasti Rimini.

Soutěž byla rozdělena do dvou kategorií. První kategorie byly dětské a mládežnické sbory, druhá kategorie dospělé sbory. V první kategorii bylo celkem sedm sborů z Ruska, Ukrajiny, Běloruska a České republiky. V kategorii dospělých sborů byly celkem čtyři sbory z Polska, Itálie a Ruska.

DPS Carmina se stala ve velmi silné konkurenci sborů vítězem v kategorii dětské a mládežnické sbory a získala jako jediný sbor této kategorie zlatý diplom.

Vyvrcholením celého festivalu byla soutěž o hlavní cenu, do které na základě verdiktu odborné poroty pro sborový zpěv postoupily pouze čtyři sbory - Dětský pěvecký sbor Carmina, mužský sbor Claudio Monteverdi z Itálie, univerzitní smíšený sbor Akoláda z Polska a dívčí sbor z Běloruska. Carmina obsadila první místo a tím se stala absolutním vítězem festivalu, pěveckého Grand Prix.

Za svůj velký úspěch získala nejvyšší vyznamenání, kterým je speciálně vytvořená cena pro tento festival - ručně pozlacená váza s kobaltovou modří. Ta připomíná členům pěveckého sboru jejich velký úspěch, za kterým je schován talent, píle a mnoho hodin práce mladých zpěváků.

Odborná porota vyzdvihla dobrou intonaci sboru, harmonii a hudbu plnou kontrastů, stejně tak i na profesionální úrovni zahraný doprovod Sergeyem Perepeliatnykem. Kladně byl hodnocen výběr repertoáru - Carmina představila lidové písně i klasickou hudbu.

Na druhém místě v soutěži skončil univerzitní sbor z Polska Akoláda a obdržel stříbrnou medaili, na třetím mužský sbor z Itálie Cladio Monteverdi, jemuž byla udělena bronzová medaile.

Jako absolutní vítěz celosvětové soutěže byla Carmina vyzvána k zazpívání závěrečné písně celého festivalu. Sbor sklidil obrovský potlesk a jméno Carmina z Českých Budějovic se začalo skloňovat doslova ve všech pádech.

„Přijímali jsme gratulace poroty, sbormistrů, dary od zástupců města Cattolica a starosty San Lea. Pro členky Carminy to byl jedinečný zážitek a na tento festival si uchovají nesmazatelné vzpomínky,“ řekla sbormistryně Jitka Valentová, která Carminu na soutěži řídila.

Velkým zážitkem pro sbor bylo také vystoupení v katedrále na koncertě sborů v městečku San Leo, kde v nádherném sakrálním prostoru vynikly sborové hlasy Carminy. Celý koncert se nesl v přátelském duchu. Je to velký a jedinečný úspěch sborového zpívání nejen pro Jihočeský kraj, ale i pro Českou republiku!

Dětský pěvecký sbor Carmina nechce v tomto roce zahálet a usnout na vavřínech svého vítězství a pod taktovkou hlavní sbormistryně Jitky Valentové se připravuje na další celosvětový soutěžní festival, který se bude konat ještě v tomto roce v Chorvatsku.

Tohoto soutěžního festivalu se bude účastnit sbor Carmínek, který je starším přípravným oddělení Carminy. Carmínek získal třikrát zlaté pásmo v regionální soutěží dětských pěveckých sborů a také zvláštní ocenění poroty za hlasovou kulturu sboru. Sbor navštěvují děti od 3. do 6. třídy a je doprovázen klavírním mistrem Sergeym Perepeliatnykem.

V současné době je sbor vyhledávaným tělesem regionu, vystupuje na akcích pro Statutární město České Budějovice, spolupracuje s Jihočeskou filharmonií a s osobnostmi komorní i populární hudební scény. Nahrává profilové CD.

Pokud chcete slyšet a vidět všechna oddělení pěveckého sboru Carmina, navštivte Závěrečný koncert sboru, který se letos koná 10. června, a to vždy k příležitosti konce školního roku a začátku prázdnin již tradičně v Koncertní síni Otakara Jeremiáše od 18 hodin. Třeba i vaše ratolest zatouží stát se členem tak úspěšného pěveckého tělesa.

Dětský pěvecký sbor Carmina je výběrovým sborem. Vznikl v roce 2006 při Základní škole a Mateřské škola J. Š. Baara. Sdružuje děti z různých základních škol a gymnázií z Českých Budějovic a okolí.  V současné době má 170 členů a pracuje s dětmi ve věku od pěti let. Má pět oddělení, kde v prvních třech připravuje malé zpěváčky. V hlavním oddělení působí děti od dvanácti do devatenácti let.   Poslední oddělení je koncertní sbor, který reprezentuje sbor na zahraničních soutěžích. Dětský pěvecký sbor pracuje pod vedením hlavní sbormistryně Jitky Valentové a přípravná oddělení pod vedením sbormistryně Jany Vortnerové, na klavír ho doprovází koncertní klavírista Sergey Perepeliatnyk, na housle Petr Vyoral.

Tisková zpráva

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaciČeská pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Dnes, 18:09Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli...

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantechPolicie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Dnes, 18:02Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o...

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o