Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Češi jsou národem houbařů. Exponáty se objevily na výstavě

úterý, 23. září 2014, 07:15

Více než 300 druhů hub si mohou prohlédnout návštěvníci tradiční mykologické výstavy v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Podle členů mykologického klubu je to jedna z nejbohatších výstav v pětatřicetileté historii a až do čtvrtka se na ní budou objevovat nové exponáty.

ČTĚTE TAKÉ: Expozice v Jihočeském muzeu se budou budovat asi pět let

Že jsou Češi národ houbařů, prokazují znalosti dětí z mateřských škol, které hned v pondělí po ránu zaplnily prostory výstavy. Čeká je tam zajímavé vyprávění a soutěže. Návštěvníci už také začali přinášet do poradny jim neznámé druhy hub.

Srdce houbařů v muzeu zaplesá třeba nad širokou paletou druhů hřibů: jsou mezi nimi smrkové, bronzové, dubové, medotrpké nebo třeba vzácný hřib rubínový a Le Galové zapsaný v červené knize ohrožených druhů. Svou krásou na sebe upozorňují i obří exponáty korálovců. Houbaři si na výstavě, která potrvá do čtvrtka, mohou vytříbit znalosti druhů holubinek a třeba ryzců.

„Více než tři stovky druhů hub je v historii výstavy úspěch, třeba v roce 2008 se neuskutečnila vůbec, protože houby nerostly, vloni se podařilo nasbírat 150 druhů. Letos se ale objevilo tolik mimořádných druhů hub, že to nepamatujeme ani v letech po povodních,“ řekl předseda mykologického klubu Rudolf Mašek.

Příprava výstavy je pro členy klubu trochu adrenalinovým sportem, protože kvůli čerstvosti exponátů se musí vše chystat na poslední chvíli. „Když máte za večer určit třeba 300 druhů hub - a k nim se čichá, ochutnávají se - je to velice náročné,“ podotkl Mašek.

Jižní Čechy podle něj patří mezi nejlepší houbařské lokality v zemi. Přispívá k tomu členitý profil krajiny. „Pro houby jsou ideální podmínky v trochu vyšší nadmořské výšce,“ řekl. Tyto parametry podle něj splňují například oblasti na úpatí Šumavy nebo Novohradských hor. Vyhlášená houbařská místa v jižních Čechách jsou třeba v okolí Malont na Českokrumlovsku nebo Petříkova na Českobudějovicku.

Letos mykologové zaznamenali také velký zájem o pravidelnou mykologickou poradnu a více otrav. Objevilo se i více vandalů, kteří houby i s mechem ve velkém nakládali do kufrů aut a teprve doma je třídili.

ČTĚTE TAKÉ: Muzeum se po dvouleté rekonstrukci otevře veřejnosti

Zdroj: ČTK
Foto: www.muzeumcb.cz

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký JokerV čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Dnes, 14:51Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký...

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířatyVIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Dnes, 12:22Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera...

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soudStát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Dnes, 11:39Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o