Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Cestovatelé představili Namibii, nejafričtější zemi Afriky

čtvrtek, 24. května 2012, 11:13

Zatímco na Sokolském ostrově před týdnem dováděli studenti, v Horké Vaně se odehrával další z tematických večerů uváděných Janem Cempírkem. Řeč byla o dalším africkém státě, kouzelné Namibii.

Hostem, který nám o této ´africké zemi pro začátečníky´ povyprávěl, byl Jarda Michal, ředitel cestovní kanceláře, která jihočeské dobrodruhy vozí hotelbusy téměř po celém světě. Minule jsme se setkali s Bobem Stupkou, který nám zarytě vyprávěl o zážitcích s Marokem, nyní jsme napjatě a opět s velkým veselím poslouchali Jardu Michala, který stejně nadšeně vyprávěl o Namibii.

Jarda Michal bavil příchozí posluchače nejenom vtipným komentováním pouštěných videí, ale také historkami a zážitky z cestování po Namibii. Dozvěděli jsme se, že tato země je ze všech afrických zemí nejafričtější. Proč? Je plná nádherné fauny, flóry, nerostného bohatství a milých domorodců.

Viděli jsme videa z Národního parku Etoscha, kde je možné pozorovat volně žijící zvěř jen pár metrů od auta. Byli jsme svědky události, která se jen tak nevidí, a to lvice na lovu. Dívali jsme se na dovádějící slony, lvy a hrochy. „Hroch má jemnou kůži, proto je furt ve vodě, aby se nespálil. Tam je to taková nádhera, že sedíte v autě a čučíte, ani nefotíte, užíváte si ten neopakovatelný prožitek,“ vyprávěl Jarda Michal.

Dále jsme se podívali za kmenem Himba, červenými lidmi, kteří na sebe natírají červenou hlinku se sádlem, aby se uchránili před sluncem. „Ženy mají krásnou hladkou pleť, a přestože se nemyjí, mají svou příjemnou specifickou vůni. Voní jako klobásy. Místo mytí se vykuřují kořínky,“ poutavě popisoval Michal a jeden z účastníků jejich zájezdu po Namibii směle přitakával.

„Nebojte se Afriky, všude se domluvíte anglicky,“ láká Jarda Michal posluchače na africký kontinent. Jednou ze zvláštností Namibie je to, že se zde domluvíte i německy. Dříve to bývala německá kolonie. Jedna z typicky známých německých pochoutek je tam doteď velice oblíbená. Jde o štrůdl, který jsme mohli ochutnat i během přednášky.

Po skvělém vyprávění o Namibii Jardou Michalem nám Jan Cempírek přečetl jednu z legend křovácké mytologie Podivný tvor, kterou napsal James Mahoney. Poté Cempírek pozval na pódium Horké Vany jednoho z dalších hostů, kteří pobyli nějaký čas v Namibii. Byl jím hlavní geolog Jihočeského muzea Petr Rajlich.

Ten nám povyprávěl o nerostném bohatství Namibie – diamantech, dioptázu a železném meteoritu, který se stal turisticky vyhledávanou atrakcí, jelikož váží 60 tun. Kousek tohoto těžkého nerostu koloval mezi příchozími. Také nám byl do ruky půjčen růženín dovezený právě z Namibie.

Jedním z nejdiskutovanějších nerostů večera se stal diamant, který se v Namibii těží ve velkém a používá se hlavně ve šperkařství. Dnešní produkce je 2,5 milionu karátů ročně, takže je jasné, kde je zakopané jádro všech namibijských sporů...

Přednášku zakončil Jarda Michal promítáním videa z úchvatných Viktoriiných vodopádů. Příchozí posluchači odcházeli opět plni dojmů a dobré nálady. „Lépe bych to říct nedokázala. Kdybych mohla, jela bych tam hned. Když si představím, že se dívám na stádo slonů dovádějících ve vodě při zapadajícím slunci... Myslím, že pan Michal to vystihl přesně – sedíte a čučíte,“ sdělila Budějcké Drbně Jana Nováková.

Pán, který procestoval NamibiiRůženín dovezený z NamibieDiváků přišlo tak akorátJan Cempírek a Petr RajlichO přestávce se prohlížely dovezené artefaktyŽeny kmene HimbaPříchozí cestovatelé se mohli pokochat obrazy Terezy ČernéŽelezný meteoritDozvěděli jsme se, jak je snadné sošku či masku v Namibii směnit

O čem píše Drbna.cz

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokůmFiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Fiala navrhl schůzku opozice kvůli posledním Zemanovým výrokům

Dnes, 16:26Předseda ODS Petr Fiala navrhl šéfům ostatních opozičních stran s výjimkou SPD schůzku před úterním...

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstrahaTeplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Teplota na Šumavě klesla k minus osmi stupňům, v platnosti je další výstraha

Dnes, 13:12Česká republika má za sebou další mrazivé ráno. Na Šumavě se rtuť teploměru zastavila na minus osmi...

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o