Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Desítky Budějčáků přihlížely velikonočnímu hrkání

sobota, 19. dubna 2014, 20:01

Kdo od čtvrtka sen tam prošel městem, jistě mu neunikly pronikavé zvuky velkých dřevěných hrkaček. Průvody 72 hrkačů v černých oděvech a bílých škraboškách připomínaly křesťanský význam Velikonoc, které jsou pro věřící důležitější než Vánoce, neboť došlo ke vzkříšení Ježíše.

Několik skupinek hrkačů, každá čítající 17 lidí, vycházelo z Piaristického náměstí a korzovalo ulicemi města. Na náměstí Přemysla Otakara II. vyšla každá skupinka z jednoho rohu a u kašny se spojily v jednu.

Budějčáci průvod s různými symboly a působivým hudebním doprovodem mohli sledovat od čtvrtka do soboty celkem sedmkrát. Na Velký pátek šli hrkači, pod vedením divadelníka Víti Marčíka, čtyřikrát.

Od osmi do dvanácti hodin pak bylo k vidění tesání křížů na Piaristickém náměstí, náměstí Přemysla Otakara II., U Beránka, U Černé věže a u Biskupského gymnázia. V poledne byly vztyčeny.

Naposledy vyšel průvod na Bílou sobotu v poledne. Hrkání se koná proto, že od čtvrtečního večera do sobotní noci nezní zvony. Podle staré tradice je ráno, v poledne a večer nahradí hrkače, řehtačky a klapačky.

Video: Arnošt Doskočil

Velikonoční hrkání v BudějcíchVelikonoční hrkání v BudějcíchVelikonoční hrkání v BudějcíchVelikonoční hrkání v BudějcíchVelikonoční hrkání v BudějcíchVelikonoční hrkání v Budějcích

O čem píše Drbna.cz

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal aboliciBabiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Babiš považuje za zbytečnou diskusi, zda by podepsal abolici

Dnes, 11:22Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečnou diskusi, zda by pode požadavků ústavy podepsal...

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezměníZeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Dnes, 09:17Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra...

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadůFinanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

čtvrtek, 19. září 2019, 09:45Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o