Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Desítky Budějčáků přihlížely velikonočnímu hrkání

sobota, 19. dubna 2014, 20:01

Kdo od čtvrtka sen tam prošel městem, jistě mu neunikly pronikavé zvuky velkých dřevěných hrkaček. Průvody 72 hrkačů v černých oděvech a bílých škraboškách připomínaly křesťanský význam Velikonoc, které jsou pro věřící důležitější než Vánoce, neboť došlo ke vzkříšení Ježíše.

Několik skupinek hrkačů, každá čítající 17 lidí, vycházelo z Piaristického náměstí a korzovalo ulicemi města. Na náměstí Přemysla Otakara II. vyšla každá skupinka z jednoho rohu a u kašny se spojily v jednu.

Budějčáci průvod s různými symboly a působivým hudebním doprovodem mohli sledovat od čtvrtka do soboty celkem sedmkrát. Na Velký pátek šli hrkači, pod vedením divadelníka Víti Marčíka, čtyřikrát.

Od osmi do dvanácti hodin pak bylo k vidění tesání křížů na Piaristickém náměstí, náměstí Přemysla Otakara II., U Beránka, U Černé věže a u Biskupského gymnázia. V poledne byly vztyčeny.

Naposledy vyšel průvod na Bílou sobotu v poledne. Hrkání se koná proto, že od čtvrtečního večera do sobotní noci nezní zvony. Podle staré tradice je ráno, v poledne a večer nahradí hrkače, řehtačky a klapačky.

Video: Arnošt Doskočil

Velikonoční hrkání v BudějcíchVelikonoční hrkání v BudějcíchVelikonoční hrkání v BudějcíchVelikonoční hrkání v BudějcíchVelikonoční hrkání v BudějcíchVelikonoční hrkání v Budějcích

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají býtVIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Dnes, 14:33Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc...

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodláČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Dnes, 14:05Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby...

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korunLimit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Dnes, 13:59Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o