Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Dny slovenské kultury nabídnou bohatý program

středa, 12. února 2014, 09:14

Divadla, koncerty, výstavy, módní show i setkání spisovatelů nabídnou od soboty Dny slovenské kultury v Českých Budějovicích. Na programu 15. ročníku jsou i Dny slovenské kuchyně a Haluškové preteky - soutěž ve vaření halušek s Petrem Stupkou a Lidovou hudbou bratrů Wimmerovců.

Slováci obohatí kulturní nabídku v krajském městě až do neděle 23. února. Osmidenní přehlídka nabídne divadelních představení, třeba oblíbenou komedii Zkrocení zlé ženy v podání Divadla Commedia Poprad či Mandarinkovou izbu s Marošem Kramárem a také nejznámější operetní melodie v podání sólistky Nové scény Bratislava Juliany Jamriškové a Dušana Jarjabky, sólisty Slovenského národního divadla. V Horké vaně sehraje Divadlo Thalia Teatro činoherně loutkové interaktivní představení pro rodiny s dětmi Červeňkrál a Žltovláska.

Na programu jsou také čtyři vernisáže - v Radniční síni bude vystavovat sochy a obrazy Andrej Margoč, v Café klubu Slavie fotografie Marián Béreš, v Galerii Nahoře budou studentské fotografie a v Domě umění bude vystavovat Viktor Kopasz.

Uskuteční se také swingový koncert slovenské kapely či módní show slovenských a českých návrhářek Andrey Vonkomerové, Zuzany Labudové, Lady Vyvialové a Silvie Urbancové.

„Ve Dnech slovenské kuchyně, stejně jako vloni, kdy jsme měli velký úspěch, opět chystáme halušky s brynzovou omáčkou, strapačky se zelím a uzeným masem, klasickou slovenskou polévku ze dvou druhů ryb, klasickou brynzovou pomazánku a jeden z tradičních slovenských dezertů - kremež,“ řekl provozní manažer hotelu Clarion Roman Koprolín.

Slovenské menu připravili i v dalších čtyřech restauracích - Hotelu Budweis, v Masných krámech, restauraci Metropol a v Grand hotelu Zvon. Soutěž o nejlepší halušky bude v pátek 21. února v 16 hodin v hotelu Clarion.

„V Jihočeském kraji se při posledním sčítání v roce 2011 hlásilo ke slovenské národnosti 6602 obyvatel, v krajském městě potom z 93 715 obyvatel 959 lidí,“ řekla Petra Dolejšová z Českého statistického úřadu.

Slovenského původu jsou primátor Juraj Thoma, který se narodil v Nitře, i jeho náměstkyně Ivana Popelová. Ta pochází z Bratislavy. Město na náklady Dnů slovenské kultury přispěje 270 tisíci korunami.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva rokySlovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Dnes, 16:02Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností...

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorstvíVládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Dnes, 15:42Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a...

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o