Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Dny slovenské kultury nabídnou bohatý program

středa, 12. února 2014, 09:14

Divadla, koncerty, výstavy, módní show i setkání spisovatelů nabídnou od soboty Dny slovenské kultury v Českých Budějovicích. Na programu 15. ročníku jsou i Dny slovenské kuchyně a Haluškové preteky - soutěž ve vaření halušek s Petrem Stupkou a Lidovou hudbou bratrů Wimmerovců.

Slováci obohatí kulturní nabídku v krajském městě až do neděle 23. února. Osmidenní přehlídka nabídne divadelních představení, třeba oblíbenou komedii Zkrocení zlé ženy v podání Divadla Commedia Poprad či Mandarinkovou izbu s Marošem Kramárem a také nejznámější operetní melodie v podání sólistky Nové scény Bratislava Juliany Jamriškové a Dušana Jarjabky, sólisty Slovenského národního divadla. V Horké vaně sehraje Divadlo Thalia Teatro činoherně loutkové interaktivní představení pro rodiny s dětmi Červeňkrál a Žltovláska.

Na programu jsou také čtyři vernisáže - v Radniční síni bude vystavovat sochy a obrazy Andrej Margoč, v Café klubu Slavie fotografie Marián Béreš, v Galerii Nahoře budou studentské fotografie a v Domě umění bude vystavovat Viktor Kopasz.

Uskuteční se také swingový koncert slovenské kapely či módní show slovenských a českých návrhářek Andrey Vonkomerové, Zuzany Labudové, Lady Vyvialové a Silvie Urbancové.

„Ve Dnech slovenské kuchyně, stejně jako vloni, kdy jsme měli velký úspěch, opět chystáme halušky s brynzovou omáčkou, strapačky se zelím a uzeným masem, klasickou slovenskou polévku ze dvou druhů ryb, klasickou brynzovou pomazánku a jeden z tradičních slovenských dezertů - kremež,“ řekl provozní manažer hotelu Clarion Roman Koprolín.

Slovenské menu připravili i v dalších čtyřech restauracích - Hotelu Budweis, v Masných krámech, restauraci Metropol a v Grand hotelu Zvon. Soutěž o nejlepší halušky bude v pátek 21. února v 16 hodin v hotelu Clarion.

„V Jihočeském kraji se při posledním sčítání v roce 2011 hlásilo ke slovenské národnosti 6602 obyvatel, v krajském městě potom z 93 715 obyvatel 959 lidí,“ řekla Petra Dolejšová z Českého statistického úřadu.

Slovenského původu jsou primátor Juraj Thoma, který se narodil v Nitře, i jeho náměstkyně Ivana Popelová. Ta pochází z Bratislavy. Město na náklady Dnů slovenské kultury přispěje 270 tisíci korunami.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o