Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Dominik Lang zboural zdi v budějckém Domě umění

úterý, 17. září 2013, 19:18

Trojnásobný finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého a reprezentant Česka na benátském bienále Dominik Lang ´zboural´ zdi v českobudějovickém Domě umění. Z galerie moderního umění o pěti místnostech monumentální geometrickou skulpturou u nosné zdi vytvořil jediný prostor.

Podstatný pro Langa zpočátku nebyl ani tak samotný prostor galerie se zvláštní dynamikou, jako její profil. „Instalace vychází ze základních geometrických těles, na kterých stojí architektura,“ řekl Dominik Lang.

S podobným typem geometrických tvarů chtěl pracovat, ale až díky prostorům Domu umění ho napadlo možné řešení. Kolem středové zdi, která prostor dělí do pěti místností, instaloval obří bílé kvádry, krychle a koule prolínající se od podlahy ke stropu.

„Tím, že jsem obestavěl tuhle stěnu, jakoby smazal z toho prostoru, tak pocitově, podvědomě vznikla velká prostora, do které je umístěna socha, která natolik tu stěnu objímá, že ta stěna není vidět. Takže člověk se nachází v jednom prostoru, kterým může procházet,“ popsal své dílo.

S vernisáží byla v Českých Budějovicích spojena prezentace Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky do 35 let. Lang je letos už potřetí ve finále.

„On je v podstatě naší hvězdou v mezinárodním měřítku, což se málokterému umělci v jeho věku podaří. Je naprosto logické, že ho mezinárodní porota letos vybrala do finále,“ řekla předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová.

Třiatřicetiletý Dominik Lang míní, že nejde ani tak o to cenu získat, být ve finále je pro všechny čest. Uznává ji, protože motivuje mladé autory k lepším výkonům a většina laureátů se vyprofilovala ve světově známé umělce. Navíc dává zpětně české scéně dobrou reflexi ze zahraničí.

Dominik Lang, vedoucí ateliéru sochařství pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, se narodil v roce 1980 v Praze. V 28 letech získal diplom na pražské AVU. Během studií trávil čas i na New York Coopers Union. Má za sebou řadu výstav v předních evropských galeriích.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární DepardieuZafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Dnes, 17:15Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní...

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg MěšťákDenně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

Dnes, 09:50I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny....

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či bramboryCibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Dnes, 09:45Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o