Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Dotkněte se historie, lákala Jihočeská vědecká knihovna

neděle, 25. března 2012, 13:32

Výstava pěti mimořádných děl, ze kterých by si každý milovník historie a literatury, ale nejen on, vybral to své, se uskutečnila 22. a 23. března v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích.

K vytvoření této akce přispěla velkou měrou digitalizace katalogových výtisků. „Tímto viditelným způsobem jsme chtěli dát najevo, že katalog stále existuje, ale velká historická díla je třeba chránit,“ zdůvodňuje vznik krátké výstavy Jindřich Špinar, vedoucí oddělení historických fondů.

K vidění bylo první vydání prvního dílu Bible kralické, Brána jazyků otevřená od Komenského, vydaná v době jeho života, Kladivo na čarodějnice z roku 1490, Atlas novus, ručně kolorovaný barokní atlas světa z 18. století, a Práva městská Království českého – nejvýznamnější právnický spis z předbělohorské doby.

Za dva dny se přišlo dotknout historie kolem sedmnácti set návštěvníků, kteří si mohli těmito vzácnými výtisky sami prolistovat a vyslechnout odborné komentáře. Po skončení výstavy se knihy přesunou zpět do depozitářů ve Zlaté Koruně.

„Všichni, kteří budou mít zájem nahlédnout do těchto knih, si je budou moci najít na internetu. Pokud by někdo potřeboval fyzický výtisk, může zajet do Zlaté Koruny, kde je studovna a knihy si prolistovat tam,“ dodává Špinar.

Výstava historických knihVýstava historických knihVýstava historických knih

O čem píše Drbna.cz

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilíFischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Dnes, 07:42Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci...

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadlaV Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

pátek, 16. srpna 2019, 18:04Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu...

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

pátek, 16. srpna 2019, 15:33Snad každý v Budějcích zná jeho fotografie z jižních Čech. Jeho snímky získávají na Facebooku...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o