Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Budějcká Drbna

Dotkněte se historie, lákala Jihočeská vědecká knihovna

neděle, 25. března 2012, 13:32

Výstava pěti mimořádných děl, ze kterých by si každý milovník historie a literatury, ale nejen on, vybral to své, se uskutečnila 22. a 23. března v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích.

K vytvoření této akce přispěla velkou měrou digitalizace katalogových výtisků. „Tímto viditelným způsobem jsme chtěli dát najevo, že katalog stále existuje, ale velká historická díla je třeba chránit,“ zdůvodňuje vznik krátké výstavy Jindřich Špinar, vedoucí oddělení historických fondů.

K vidění bylo první vydání prvního dílu Bible kralické, Brána jazyků otevřená od Komenského, vydaná v době jeho života, Kladivo na čarodějnice z roku 1490, Atlas novus, ručně kolorovaný barokní atlas světa z 18. století, a Práva městská Království českého – nejvýznamnější právnický spis z předbělohorské doby.

Za dva dny se přišlo dotknout historie kolem sedmnácti set návštěvníků, kteří si mohli těmito vzácnými výtisky sami prolistovat a vyslechnout odborné komentáře. Po skončení výstavy se knihy přesunou zpět do depozitářů ve Zlaté Koruně.

„Všichni, kteří budou mít zájem nahlédnout do těchto knih, si je budou moci najít na internetu. Pokud by někdo potřeboval fyzický výtisk, může zajet do Zlaté Koruny, kde je studovna a knihy si prolistovat tam,“ dodává Špinar.

Napsala Šárka Kotzinová

Výstava historických knihVýstava historických knihVýstava historických knih

Kam dál?

Krása orchidejí v Metropolu doslova vyráží dechKrása orchidejí v Metropolu doslova vyráží dech

Krása orchidejí v Metropolu doslova vyráží dech

sobota, 24. března 2012, 15:50Výstavní prostory kulturního domu Metropol se proměnily v barevnou záplavu tropických rostlin. V...

Je to tady: Předpremiéra Okresního přeboru už v neděli!Je to tady: Předpremiéra Okresního přeboru už v neděli!

Je to tady: Předpremiéra Okresního přeboru už v neděli!

pátek, 23. března 2012, 10:08Dlouho očekávaný snímek z dílny tvůrců televizního seriálu Okresní přebor se poprvé objeví na...

SOUTĚŽ: Vyhrajte dva lístky na koncert Marty Kubišové!SOUTĚŽ: Vyhrajte dva lístky na koncert Marty Kubišové!

SOUTĚŽ: Vyhrajte dva lístky na koncert Marty Kubišové!

středa, 21. března 2012, 11:06Již tento pátek přijede do Českých Budějovic místní rodačka, zpěvačka Marta Kubišová. Trojnásobná...

© 2011 - 2018 TRIMA CB, s. r. o

Zavřít reklamu

Reklamní sdělení