Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Evropská premiéra hiphopové opery sklidila úspěch

pátek, 28. února 2014, 10:13

Atmosféra jako z filmu Sin City, beatbox, hip hop. Kreativní umělci z Izraele představili jihočeskému publiku ojedinělou operu The City. Představení proběhlo v DK Metropol v rámci divadelního festivalu Malá inventura, který letos do Budějc poprvé přinesl taneční prostor Kredance.

The City napsali a zrežírovali Amit Ulman, Omer Havron a Omer Mor, tedy členové The Victor Jackson show, izraelské hiphopové skupiny, která má na kontě již několik koncertů a dvě EP. Celkově se jich na rapové opeře podílí pět - dalšími dvěma jsou členové jeruzalémského divadla Incubator Theater Dorit Lilien a Roni Rocket.

The City je detektivka postavená na filmu noir. Rapová opera je komponována jako dlouhá píseň, která kombinuje rap, hip hop, mluvené slovo s divadelními a básnickými texty. Hudba je prakticky nepřetržitá, proto nejde o muzikál, ale operu.

Každý návštěvník obdržel při vstupu buď anglický, nebo český text s dějovou linkou. Celá opera byla z původního hebrejského znění předělána do angličtiny. Díky tomu zřejmě v sále seděli samí mladší diváci, což není u běžných oper zvykem.

„Musel jsem se pekelně soustředit, abych rozuměl tomu, co zpívají. Někdy rapovali tak rychle, že jsem netušil, o co jde, ale na druhou stranu mi to vůbec nevadilo. Hudba byla úžasná. Celé představení bylo skvělé,“ řekl Petr Straka.

Tvůrci s hiphopovou operou vyrazili do světa poprvé. Premiéru v Evropě měli v DK Metropol, kde se jim dostalo patřičné odměny za jejich snahu a odvahu. Při závěrečném aplausu budějcké publikum povstalo a nadšeně pískalo. Za odměnu dostalo hudební nášup v původním hebrejském znění. Nikdo nerozuměl ničemu, ale nadšeni byli všichni.

Zpěvačka dodávala celé opeře něžnost a křehkostDetektivní zápletka byla srozumitelná i pro méně zdatné angličtinářeThe City v MetropoluNejenom po hudební stránce byli umělci nadaníRapová opera The City měla v Budějcích premiéruHudebníci hráli, na co se daloDiváci nadšením povstaliIzraelský hudebník uchvacoval publikum svým hlasemPracovnice Kredance předávaly květiny, které následně letěly do publika

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dnes, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Dnes, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Dnes, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o