Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Expozice v Jihočeském muzeu se budou budovat asi pět let

sobota, 20. září 2014, 08:39

Zhruba pět let bude trvat vybudování nových expozic ve zrekonstruovaném Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Řekl to vedoucí odboru kultury krajského úřadu František Chrastina. První stálé výstavy, k 750. výročí založení města, se návštěvníci dočkají v červnu příštího roku.

Obnova monumentální budovy, která skončila v květnu, trvala dva roky a Jihočeský kraj za ni zaplatil 120 milionů korun. V pondělí se muzeum otevře veřejnosti, začne tam velká výstava hub.

"Máme otevřený dům, ale je prázdný, teď se bude zaplňovat krátkodobými výstavami, protože budování stálých expozic je dlouhodobý proces a je finančně hodně nákladný. V jednom ze tří pater podle odhadů přijde na 15 milionů korun. První výstava - Příběh města, bude stát asi pět milionů korun," uvedl Chrastina. Provoz muzea podle něj přijde kraj na skoro 33 milionů korun ročně. 

V budově je 12 výstavních sálů, z toho dva pro krátkodobé výstavy. Další prostory slouží spolkové, klubové a vzdělávací činnosti. Do konce roku se do zmodernizované budovy přestěhuje knihovna. Postupně se tam svezou i exponáty. Těch má muzeum ve správě bezmála milion. Je mezi nimi třeba koňský postroj císaře Matyáše. "Ten se při návštěvě Budějovic tak zadlužil, že tu musel nechat zástavou šperky a postroj. Už je nikdy nevyplatil, takže postroj skončil v muzeu," řekla ČTK náměstkyně ředitele muzea Nora Jelínková.

Depozitáře, kanceláře a dílny postupně zabraly asi třetinu prostor velkoryse postaveného muzea. Tyto prostory se teď vrací původnímu účelu. Týmy expertů pracují na scénářích expozic. Návštěvníci v nich postupně najdou výstavy věnované historii města a fenoménům, jako je sklářství či pivovarnictví. Bude tam i prezentace vltavínů. Chystá se expozice národopisná a pracuje se také na expozici geologie a mineralogie a historie trampingu. Zcela se změnila vstupní hala.

První muzejní sbírky byly v Budějovicích zpřístupněny veřejnosti v roce 1877 v domě U tří korun vedle radnice. Dary místních i krajanů podnítily výstavbu nové budovy. Monumentální objekt vybudovaný v letech 1899 až 1901 v novorenesančním slohu byl otevřen v roce 1903. Muzeum teď spravuje devět objektů a zaměstnává 60 lidí.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Dnes, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Dnes, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Dnes, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o