Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Expozice v Jihočeském muzeu se budou budovat asi pět let

sobota, 20. září 2014, 08:39

Zhruba pět let bude trvat vybudování nových expozic ve zrekonstruovaném Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Řekl to vedoucí odboru kultury krajského úřadu František Chrastina. První stálé výstavy, k 750. výročí založení města, se návštěvníci dočkají v červnu příštího roku.

Obnova monumentální budovy, která skončila v květnu, trvala dva roky a Jihočeský kraj za ni zaplatil 120 milionů korun. V pondělí se muzeum otevře veřejnosti, začne tam velká výstava hub.

"Máme otevřený dům, ale je prázdný, teď se bude zaplňovat krátkodobými výstavami, protože budování stálých expozic je dlouhodobý proces a je finančně hodně nákladný. V jednom ze tří pater podle odhadů přijde na 15 milionů korun. První výstava - Příběh města, bude stát asi pět milionů korun," uvedl Chrastina. Provoz muzea podle něj přijde kraj na skoro 33 milionů korun ročně. 

V budově je 12 výstavních sálů, z toho dva pro krátkodobé výstavy. Další prostory slouží spolkové, klubové a vzdělávací činnosti. Do konce roku se do zmodernizované budovy přestěhuje knihovna. Postupně se tam svezou i exponáty. Těch má muzeum ve správě bezmála milion. Je mezi nimi třeba koňský postroj císaře Matyáše. "Ten se při návštěvě Budějovic tak zadlužil, že tu musel nechat zástavou šperky a postroj. Už je nikdy nevyplatil, takže postroj skončil v muzeu," řekla ČTK náměstkyně ředitele muzea Nora Jelínková.

Depozitáře, kanceláře a dílny postupně zabraly asi třetinu prostor velkoryse postaveného muzea. Tyto prostory se teď vrací původnímu účelu. Týmy expertů pracují na scénářích expozic. Návštěvníci v nich postupně najdou výstavy věnované historii města a fenoménům, jako je sklářství či pivovarnictví. Bude tam i prezentace vltavínů. Chystá se expozice národopisná a pracuje se také na expozici geologie a mineralogie a historie trampingu. Zcela se změnila vstupní hala.

První muzejní sbírky byly v Budějovicích zpřístupněny veřejnosti v roce 1877 v domě U tří korun vedle radnice. Dary místních i krajanů podnítily výstavbu nové budovy. Monumentální objekt vybudovaný v letech 1899 až 1901 v novorenesančním slohu byl otevřen v roce 1903. Muzeum teď spravuje devět objektů a zaměstnává 60 lidí.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířatFOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

FOTO, VIDEO: Kočka, pes i kráva, mají svoje práva! Volali lidé v rámci pochodu za práva zvířat

Dnes, 10:29V Praze se v sobotu sešli milovníci a ochránci zvířat ze všech koutů České republiky. Uskutečnil se...

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivněMinisterstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Ministerstvo kultury dávalo dotace složitě a neefektivně

Dnes, 09:06Ministerstvo kultury (MK) v letech 2016 až 2018 rozdělovalo peníze na kulturní aktivity složitě,...

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaciČeská pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

neděle, 18. srpna 2019, 18:09Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o