Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Filmaři si z Budějc odvezli osm Černých věží

středa, 3. prosince 2014, 08:40

V minulém týdnu se České Budějovice převlékly do filmového kabátu. Probíhal tady totiž Festival amatérských a studentských filmů Černá věž. Diváci zažili diskuzi o filmovém pirátství, vyzkoušeli si dabing nebo herectví před zeleným plátnem a zhlédli desítky filmů.

Letošní čtvrtý ročník zakončil benefiční koncert filmové hudby s předáváním cen autorům vítězných filmů. Ti si celkem odvezli osm sošek.

Čtyřdenní program nabídl devět promítacích pásem, během kterých návštěvníci zhlédli více než padesát filmů. „Ve středu jsme měli historicky nejvyšší návštěvnost prvního dne. Café Klub Slavie byl téměř zcela zaplněn,“ říká spokojeně ředitel festivalu Milan Pleva.

Druhý večer patřil venkovnímu promítání s punčem. I přes chladné počasí si spousta diváků našla cestu do parku u kulturního domu Slavie a užila si další neprofesionální filmy.

Páteční den nabídl kromě tradičních promítacích pásem i spoustu zajímavých workshopů. „Návštěvníci si mohli zahrát před zeleným plátnem a Svetlana Kan z Kazachstánu přijela ukázat publiku, jak vypadá práce filmového maskéra. Velké oblibě se těšil dabingový workshop, kde měl každý možnost vyzkoušet si nadabovat část seriálu,“ prozradil Venca Zíka, programový manažer.

V diskuzi na téma Filmové pirátství bylo opravdu horko. Filmový kritik a výrazná osobnost internetu František Fuka, znalec autorského práva Aleš Kout a předseda Pirátské strany Lukáš Černohorský si ostře na pódiu vyměnili několik názorů.

Letošní ročník uzavřel benefiční koncert filmové hudby v podání Jihočeského univerzitního orchestru. Diváci si naplno vychutnali Sedm statečných, Střihorukého Edwarda, Mission: Impossible nebo Titanic. Orchestr všechny okouzlil. Dlouhotrvající závěrečný potlesk to jen potvrdil.

„Lesklé oči některých členů orchestru při nekončícím potlesku mě utvrdily v tom, že děláme něco, co má smysl. A že naše motto ‚Dáváme šance všem‘, je správné. Na ten pocit nikdy nezapomenu,“ vzpomíná Milan Pleva.

Přestávky mezi jednotlivými melodiemi patřily vyhlašování cen vítězným autorům. Nejlepší tvůrci obdrželi skleněnou sošku Černé věže z rukou významných osobností. „Je strašně skvělý, že je v Českých Budějovicích takový festival,“ neskrýval své nadšení Tomislav Čečka při přebírání ceny za nejlepší dokument.

S tím souhlasili všichni autoři včetně Aleše Doležala, který uspěl v kategorii téma ročníku: „Taková cena je pro mě velká motivace do dalších filmů. Navíc je to tady super a moc se nám tady líbí. Díky.“

Kompletní výtěžek z celého festivalu putoval opět dětem s postižením z českobudějovického Centra Bazalka. „Celkem se nám podařilo vybrat pro děti dvacet tisíc korun, což je opět více než vloni. Mám radost, že dětem z Bazalky tímto můžeme předat krásný vánoční dárek,“ uzavřel letošník ročník ředitel festivalu Milan Pleva.

Vítězové čtvrtého ročníku

 • Malý film
  PříBěh - Jan Mikšík
 • Velký film
  Z nás jeden, jeden z nás - Stanislav Griguš
 • Studentský film
  Večný život, večná mladosť - Daniel Dluhý
 • Animovaný film
  Kuchyňské pohádky - Vojtěch Domlátil
 • Dokument
  Točíme movie, vole! - Tomislav Čečka
 • Téma ročníku
  Věž - Aleš Doležal
 • Dětská tvorba
  Vycpaná duše - Jan-Karel Pavlík
 • Cena diváků
  The Blaster - Robert Vrba

Napsala Michaela Matějková
Tisková zpráva

Svetlana Kan z Kazachstánu přijela do Českých Budějovic ukázat, jak vzniká filmová maskaO spokojené diváky nebyla nouzeJak se hraje před zeleným plátnem, si mohli všichni vyzkoušet na vlastní kůžiRektor Jihočeské univerzity, Libor Grubhoffer, byl jedním z předávajících cenJihočeský univerzitní orchestrAleš Kout, František Fuka a Lukáš Černohorský v ostré diskuzi na téma filmové pirátstvíDabérský workshop diváky nadchnulCafé Klub Slavie se začal plnit již ve středuAutoři filmu Z nás jeden, jeden z nás si odnesli cenu za nejlepší velký film

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Dnes, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Dnes, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromyVIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Dnes, 11:03Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí....

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o