Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

FOTO: Velká hračka kropí na náměstí kolemjdoucí

čtvrtek, 12. června 2014, 15:07

Barevná ryba na žulových kolečkách, akvabely nad hladinou Malše a další monumentální sochy a objekty zdobí budějcká náměstí, parky, ulice a řeky. Ve středu začal sedmý ročník plenérové výstavy Umění ve městě, kterou si oblíbili obyvatelé města i turisté.

V minulosti se fotografovali se stádem červených koní ve Stromovce nebo třeba s obří zlatou mouchou na Černé věži. V posledních letech se prázdninový projekt rozšířil i do nedaleké Hluboké nad Vltavou.

Největší problémy s instalací nastaly u Velké hračky autorky Alexandry Koláčkové. Její barevná ryba na žulových kolečkách s tryskající vodou, kterou vytvořila pro Piaristické náměstí, musela nakonec zakotvit na centrálním náměstí Přemysla Otakara II.

„Na poslední chvíli nás tam nepustili z technických, respektive váhových důvodů. Ryba váží devět tun, jeřáb, který ji instaloval 30 tun, a tatra, co ji přivezla, asi 20 tun. Nakonec je socha na hlavním náměstí, kde svou funkci sice také plní, akorát to měřítko tam není až tak pro ni příjemné, jako bylo na Piaristickém,“ řekl kurátor výstavy a zakladatel projektu Michal Trpák.

Sám je autorem jednoho z mála současných sousoší ve městě, a to skupiny šedivých úředníků kráčejících po Lannově třídě, kteří už léta budí pozornost. Pro sedmý ročník Umění ve městě vytvořil Mazlíky (zvětšeniny bakterií) na Sokolském ostrově.

Za Černou věží pozorní chodci najdou několikametrovou figuru Místodržitele od Jakuba Flejšara, který jakoby tlačí věž blíže k prostoru náměstí Přemysla Otakara II. Na dvorku Wortnerova domu Alšovy jihočeské galerie zase přibyla socha Davida Moješčíka s názvem Bludička. Na Zlatém mostě jsou akvabely Veroniky Psotkové, na Zátkově nábřeží Muž středního věku Michala Novotného.

Na Hlubokou letos zamířil Pepa, který jde se svým nejlepším přítelem - psíkem - navštívit galerii umění a pomalým krokem prochází oranžerií. Autorem je Jiří Němec. Jiný druh života vypráví prostřednictvím sochy Jamabušiho Ondřej Svoboda. Postává u kostela. Další objekty tam návštěvníci najdou na golfovém hřišti.

V obou městech mohou milovníci umění vyhledat dohromady deset plastik. Výstava potrvá až do 26. září letošního roku.

Zdroj: ČTK

Umění ve městě 2014

Umění ve městě 2014

čtvrtek, 12. června 2014, 15:05

Umění ve městě 2014Umění ve městě 2014Umění ve městě 2014

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdiČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

sobota, 19. října 2019, 11:59Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi...

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladněPRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

sobota, 19. října 2019, 11:06Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá....

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karetPodvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

sobota, 19. října 2019, 07:19Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o