Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Galerie Na dvorku přivítala tradiční řemesla

pátek, 17. srpna 2012, 15:27

Projíždím na kole městem, je horko a já přemýšlím, kam se schovám před dotěrným sluncem. Najednou si vzpomenu, že se v Galerii Na dvorku koná výstava lidových řemesel.

Na chvilku to tam omrknu, dlouho se nezdržím, pomyslím si. Vcházím příjemně chladnou chodbou na malý dvorek, jako by ani nebyl v centru rušného města, a rázem se ocitám v jiné době mezi lidmi, kteří nikam nespěchají a vesele mě zvou mezi sebe.

S úsměvem přijímám a notnou chvíli hovořím s řezbářem, který zrovna pracuje na svém dalším kousku. Po chvíli se k nám přidává rozverný hrnčíř, jenž má ve sklence na víno strategicky nalitý rum.

„Každý rok tu předvádíme svá řemesla. Návštěvníci sem chodí, okukují a u mě si mohou vyrobit svůj vlastní výrobek a namalovat si ho podle svého,“ říká hrnčíř František Reindel a rošťácky mě odkazuje na kolegu řezbáře s tím, že sám moc mluvit neumí, a když už, tak samé nesmysly. Rum asi působí...

Obcházím si další stánky. U jednoho stolku sedí žena, jejíž obživa spočívá ve výrobě ručně tkaných oděvů a paličkovaných šperků. „Jeden kabátek vyrábím tak týden,“ svěřuje se. Uznale pokývám hlavou a jdu dál přímo za hlavní organizátorkou celé akce.

„Tuhle akci pořádáme každý rok. Jeden týden v roce se tu vždy střídají různí řemeslníci. Rozhodli jsme se tak proto, abychom rozšířili nabídku kulturních programů v Českých Budějovicích. Myslím, že to funguje. Chodí sem i cizinci, protože jsme udělali docela velkou propagaci,“ popisuje Marie Kubovcová, provozovatelka Ars klubu - občanského sdružení umělců všech žánrů.

Krom řezbáře a hrnčíře mohli návštěvníci zhlédnout a vyzkoušet si pletení ze slámy, malbu na sklo, paličkování nebo drátování.
Za harmonického klapotu kolovratu opouštím dvorek a vracím se zpět do ulic jednadvacátého století. A už se těším na příští rok.

Výstava lidových řemesel v Galerii Na dvorkuVýstava lidových řemesel v Galerii Na dvorkuVýstava lidových řemesel v Galerii Na dvorkuVýstava lidových řemesel v Galerii Na dvorkuVýstava lidových řemesel v Galerii Na dvorkuVýstava lidových řemesel v Galerii Na dvorkuVýstava lidových řemesel v Galerii Na dvorkuVýstava lidových řemesel v Galerii Na dvorkuVýstava lidových řemesel v Galerii Na dvorku

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísníPravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Dnes, 15:02Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě...

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdneVeterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Dnes, 14:19Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy...

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především mužeElektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Dnes, 11:42Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o