Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Holašovické Selské slavnosti nabídnou 250 ukázek řemesla

úterý, 22. července 2014, 16:49

V Holašovicích chystají tento týden již posedmnácté Selské slavnosti. Do vesnice zařazené na seznamu UNESCO přijíždí každoročně díky tradičnímu staročeskému jarmarku více než 10 tisíc návštěvníků, kteří mohou v kulisách selského baroka na návsi sledovat řemeslníky při práci.

Součástí letošního ročníku, který začíná v pátek 25. července a potrvá do neděle, bude soutěž O nejlepší jihočeskou buchtu a koláč a také udílení značky Regionální potravina Jihočeského kraje 2014.

„Na holašovické návsi bude k vidění zhruba 250 ukázek lidového řemesla z Čech, Moravy a Slezska, ze zahraničí pak ze Slovenska a Maďarska. Na dva a půl dne je připraveno 40 hodin programu. Třeba hudba bude silně zastoupena dechovkou, folkem, folklorem i country. V třídenním programu vystoupí zhruba 350 účinkujících,“ řekl starosta Jankova Jan Jílek.

V sobotu dopoledne zatančí a zazpívá jihočeský soubor Doudleban a v neděli zahraje Ledecká dudácká muzika s lidovými písněmi z Chodska. Z profesionálních kapel bude na slavnostech hostovat Hradišťan. Pro děti jsou připraveny řemeslné dílny, projížďky na koních a také historický, ručně poháněný kolotoč.

Holašovice jsou zmiňovány od poloviny 13. století. O tři staletí později bezmála veškeré původní české obyvatelstvo zemřelo při morové epidemii a obec byla znovu osídlena německými osadníky. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo vysídleno.

Na seznamu UNESCO je od roku 1998 zapsáno 23 památkově chráněných usedlostí se 120 budovami. Vedle statků postavených po obvodu neobvykle rozlehlé návsi k nim patří špýchary, stodoly, maštale a výměnky a také kovárna, hostinec a kaplička.

Selské baroko si přijede do Holašovic ročně prohlédnout kolem 80 tisíc turistů, většinou na trase do Českého Krumlova či Hluboké nad Vltavou. Cestovní ruch v obci se 140 obyvateli nikoho celoročně neuživí. I když v létě přijíždí několik autobusů denně, hosté mají na prohlídku třeba 15 minut a jedou dál.

Zdroj: ČTK

O čem píše Drbna.cz

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkámDětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dětské fixy: Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

Dnes, 15:42Zatímco děti mívají z malování fixy čirou radost, rodiče často děsí, z jakých povrchů bude potřeba...

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a HercegoviněVIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

VIDEO: Česká policie pomáhá už devátým rokem v Bosně a Hercegovině

Dnes, 14:14Policejní potápěči devátým rokem pomáhají při obnově Bosny a Hercegoviny. Díky jejich vysoké...

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská PravdaFOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

FOTO: Okupanti u viaduktu mířili na lidi samopaly, psala před jedenapadesáti lety Jihočeská Pravda

Dnes, 13:52Sovětské tanky v ulicích Českých Budějovic, vojáci Německé demokratické republiky a strach na...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o