Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeská města budou hostit slavnosti Emy Destinnové

středa, 13. srpna 2014, 09:27

Pětadvacátý ročník Hudebních slavností Emy Destinnové zahájí 20. srpna koncert Českého filharmonického sboru Brno a Českých komorních sólistů v budějckém kostele sv. Jana Nepomuckého. Pod taktovkou Petra Fialy zazní mimo jiné Dvořákovo Hospodine pomiluj ny a Te Deum.

Slavnosti nabídnou celkem deset koncertů v kostelích, na zámku, či v muzeu a koncertních sálech. Uzavře je operní galakoncert k poctě Emy Destinnové 13. září.

Jihočeská komorní filharmonie uvede pod vedením Leoše Svárovského ve středu 27. srpna novodobou premiéru koncertu Es dur pro klarinet a orchestr Jana Nepomuka Wocta, který byl na počátku 19. století ředitelem kůru v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše. Zazní také skladby Mozartovy, Straussovy a Honeggerovy.

Další festivalové dny nabídnou na zámku v Borovanech koncert harfenistky Ivany Dohnalové a flétnisty Petra Pomkla, varhanní koncert Ireny Chřibové a Petra Ber-Dostála, který zahraje na clarinu novu, kopii historického hudebního nástroje, který byl nalezen na českokrumlovském zámku. Varhanní koncert zazní také v děkanském kostele v Písku. Účinkovat tam budou Jaroslav Tůma a herec Josef Somr.

Ve středu 3. září bude v DK Metropol hostovat Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s dirigentem Petrem Altrichtrem a klavíristou Martinem Kasíkem. Potom slavnosti nabídnou tři komorní koncerty - ve zrekonstruovaném Jihočeském muzeu bude hostovat Panochovo kvarteto a také violoncellista Jaroslav Kulhan a na pianoforte tam zahraje Jaroslav Tůma. V kostele Panny Marie zazní vokální a varhanní hudba vrcholné renesance.

Na závěrečném operním galakoncertu na českobudějovickém Výstavišti zazpívá sopranistka Maria Pia Piscitelli, mezzosopranistka Laura Briolli, tenorista Valter Borin a basista Askar Abdrazakov za doprovodu Filharmonie Brno s Leošem Svárovským. V úvodu k jubileu zazní famfáry z Libuše.

Tradice mezinárodního hudebního festivalu vznikla v roce 1990, kdy organizátoři k 90. výročí úmrtí Destinnové v Českých Budějovicích uspořádali galakoncert a před opravenou budovu Jihočeského divadla instalovali bustu pěvkyně. Ve 24 ročnících hostovalo přes 60 pěvců světového formátu. Pozvání přijali i významní dirigenti, třeba Václav Neumann.

Zdroj: ČTK
Foto: www.festival-ed.cz

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun rybKvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

sobota, 17. srpna 2019, 20:16Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na...

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vláděČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

sobota, 17. srpna 2019, 20:01Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek...

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidíKlíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

sobota, 17. srpna 2019, 17:54Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o