Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeská města budou hostit slavnosti Emy Destinnové

středa, 13. srpna 2014, 09:27

Pětadvacátý ročník Hudebních slavností Emy Destinnové zahájí 20. srpna koncert Českého filharmonického sboru Brno a Českých komorních sólistů v budějckém kostele sv. Jana Nepomuckého. Pod taktovkou Petra Fialy zazní mimo jiné Dvořákovo Hospodine pomiluj ny a Te Deum.

Slavnosti nabídnou celkem deset koncertů v kostelích, na zámku, či v muzeu a koncertních sálech. Uzavře je operní galakoncert k poctě Emy Destinnové 13. září.

Jihočeská komorní filharmonie uvede pod vedením Leoše Svárovského ve středu 27. srpna novodobou premiéru koncertu Es dur pro klarinet a orchestr Jana Nepomuka Wocta, který byl na počátku 19. století ředitelem kůru v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše. Zazní také skladby Mozartovy, Straussovy a Honeggerovy.

Další festivalové dny nabídnou na zámku v Borovanech koncert harfenistky Ivany Dohnalové a flétnisty Petra Pomkla, varhanní koncert Ireny Chřibové a Petra Ber-Dostála, který zahraje na clarinu novu, kopii historického hudebního nástroje, který byl nalezen na českokrumlovském zámku. Varhanní koncert zazní také v děkanském kostele v Písku. Účinkovat tam budou Jaroslav Tůma a herec Josef Somr.

Ve středu 3. září bude v DK Metropol hostovat Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s dirigentem Petrem Altrichtrem a klavíristou Martinem Kasíkem. Potom slavnosti nabídnou tři komorní koncerty - ve zrekonstruovaném Jihočeském muzeu bude hostovat Panochovo kvarteto a také violoncellista Jaroslav Kulhan a na pianoforte tam zahraje Jaroslav Tůma. V kostele Panny Marie zazní vokální a varhanní hudba vrcholné renesance.

Na závěrečném operním galakoncertu na českobudějovickém Výstavišti zazpívá sopranistka Maria Pia Piscitelli, mezzosopranistka Laura Briolli, tenorista Valter Borin a basista Askar Abdrazakov za doprovodu Filharmonie Brno s Leošem Svárovským. V úvodu k jubileu zazní famfáry z Libuše.

Tradice mezinárodního hudebního festivalu vznikla v roce 1990, kdy organizátoři k 90. výročí úmrtí Destinnové v Českých Budějovicích uspořádali galakoncert a před opravenou budovu Jihočeského divadla instalovali bustu pěvkyně. Ve 24 ročnících hostovalo přes 60 pěvců světového formátu. Pozvání přijali i významní dirigenti, třeba Václav Neumann.

Zdroj: ČTK
Foto: www.festival-ed.cz

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladýchPodle studií je na internetu závislá polovina mladých

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

sobota, 21. září 2019, 13:59Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou...

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v OstravěČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

sobota, 21. září 2019, 11:35Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany,...

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitěTÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

sobota, 21. září 2019, 11:29Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o