Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeské slavnosti vína na Hluboké

čtvrtek, 15. září 2011, 09:36

Zkušení vinaři říkají, že během burčákové sezony by každý člověk měl vypít tolik burčáku, kolik má krve. Ještě zkušenější vinaři tvrdí, že by se mělo vypít tolik burčáku, kolik člověk váží kilogramů.

I když jihočeský kraj a tedy ani Budějovicko nejsou vinařskými oblastmi, přesto se tuto sobotu – 17.9. 2011 - můžete zkusit doporučením vinařů řídit a to na Jihočeských slavnostech vína, které se konají v Hluboké nad Vltavou.

Tradiční oblíbené slavnosti, kterých se každoročně účastní několik tisíc návštěvníků, začnou v  9 hodin staročeským jarmarkem na hlubockém náměstí a  pokračovat budou slavnostním průvodem, který projde městem a jeho cíl bude u hlubocké vinice u Knížecího dvora. Tam bude provedena symbolická sklizeň – sběr hroznů, samozřejmě včetně ochutnávání letošní úrody. Následovat bude hudební produkce, představí se Dechový orchestr Temelín, skupina Kentaur, cimbálová muzika,
hlubocké pěvecké sbory Skřivánci a Záviš a kapela Globus.

Jak uvedl Petr Píša z pořádající agentury Sinfonie, na slavnostech bude k dispozici velmi široká nabídka českých a moravských vín nejrůznějších značek a připraveno je i 4 000 litrů burčáku. Hluboká nad Vltavou si tak opět připomene původní tradici pěstování vinné révy, kterou v roce 1534 zavedl založením vinice tehdejší vlastník hlubockého panství, Ondřej Ungnad ze Suneku. Přestože se vinné révě v tehdejším Frauenbergu ( později Hluboké) dařilo, Schwarzenbergové, kteří později panství převzali, dali přednost cizozemským vínům před českými, dováželi raději  víno z Francie a vinice zanikla . Tradice byla obnovena až v roce 2004, kdy na jižním svahu pod Knížecím dvorem byla vytvořena vinice a byly vysázeny první sazenice révy.

Hlubocké Slavnosti vína jsou nepochybně lákavou možností, jak naplnit doporučení zkušených vinařů a tedy naplnit sklenici nápojem, který bývá nazýván životabudičem – burčákem.

O čem píše Drbna.cz

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtuZeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Dnes, 10:24Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit...

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizinceProvozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

úterý, 22. října 2019, 15:40Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v...

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsmanVarnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

úterý, 22. října 2019, 12:15Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o