Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

Budějcká Drbna

Jihočeský balet uvede komponovaný večer Na scénu!

středa, 17. dubna 2013, 08:30

Komponovaný večer Na scénu! uvede v pátek večer od 19 hodin v premiéře Jihočeský balet. Vystoupení je složené z choreografií uměleckého šéfa jihočeského baletu Attily Egerháziho a jeho kolegy z Baletu Bratislava Mária Radačovského.

První z nich Egerházi stvořil na hudbu francouzského skladatele Charlese Gounoda, druhý tanec pro dva na hudbu Gustava Mahlera pochází z dílny Radačovského. Poslední doprovodí hudební koláž sestavená z písní šestice zpěváků, třeba Elvise Presleho či Paula Anky. Balet tentokrát diváci uvidí na domácí komorní scéně.

„Jedná se o komponovaný program třech kusů, komorní program v komorním divadle. Věřím ale, že jeho umělecká kvalita nebude komorní,“ řekl Attila Egerházi novinářům.

Tématem jeho úvodní choreografie Na scénu! bylo, co vlastně znamená pro umělce tvořit taneční umění, jaké to je, jaká je to proměna. Jak se jevištní umění rodí, že je přitom i určitá umělecká nervozita a příprava premiéry přinese i spoustu sarkastických humorných situací.

Druhá choreografie, tanec ve dvou na Mahlerovu hudbu Mária Radačovského - Suzane, je vážnou částí celého představení. Je vlastně autorovou zpovědí. V prvním obsazení uvidí diváci Zdeňka Mládka s Lindou Schneiderovou.

Druhá část večera po pauze se jmenuje Odd couples (Rozladěné) a pojednává o ženském a mužském principu, ale také o tom, jak se proměňuje a prolíná. „Může to v životě přinášet vtipné momenty i vážné situace,“ podotkl Egerházi.

Diváci podle šéfa baletu nepocítí na malé scéně jakousi uzavřenost prostoru. Po zkoušce míní, že „představení je jako zajímavá krabička s diamanty, a ten diamant tam bude pasovat“. Egerházi je v úvodní části večer nejen autorem choreografie, ale také scény, kostýmů i světelného designu.

Rozpočet divadla je podle něj třeba podporovat. „Věděl jsem, že jsem tak vyspělý designér, že si to mohu dovolit, ale věřím, že se to nestane pravidlem, abych se vrhal na další odvětví,“ řekl Attila Egerházi s nadsázkou.

Zdroj: ČTK
Foto: www.jihoceskedivadlo.cz

O čem píše Drbna.cz

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve FranciiPo letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Dnes, 14:04Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského...

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenciHavlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Havlová vysoudila čtyři miliony za nepravdivé tvrzení o milenci

Dnes, 13:39Pražský vrchní soud dnes přiznal herečce Dagmar Havlové čtyři miliony korun odškodného od...

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna BabišovaDva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dva policisté byli potrestáni za chybu v kauze únosu syna Babišova

Dnes, 10:47Dva policisté byli kázeňsky potrestáni za chybu v kauze údajného únosu syna premiéra Andreje Babiše...

© 2011 - 2019 TRIMA NEWS, s. r. o